Merkez Bankası Enflasyon Tehlikesine Karşı Faiz Oranlarını Değiştirmediğini Açıkladı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamalar sonrasında şaşırtan faiz kararının sebebinin enflasyon oranlarındaki artışa bağlı olduğu ve bu durumun endişelere neden olduğu belirtildi.

EKONOMİ 26.06.2020 - 08:40 26.06.2020 - 08:40

Dün Merkez Bankası tarafından verilen faiz kararı piyasalarda şaşkınlığa neden olmuştu. Toplanan Para Politikası Kurulu’nun ekonomiye hız vermek ve canlandırmak için birtakım kararlar alabileceği ifade edilmişti. Yapılan anketler sonrasında yerli ve yabancı ekonomistler faiz indirimi yapılacağına neredeyse kesin gözüyle bakıyorlardı.

Yabancı ekonomistler tarafından yapılan tahminler sonrasında 50 baz puan indirim yapılacağı belirtilirken, yerli ekonomistlerin de neredeyse tamamı 25 baz puan indirim konusunda anlaşmışlardı. Ancak yapılan toplantının ardından şaşırtan bir karar verildi ve sonucunda politika faizinin sabit tutulmasına karar verildi.

Enflasyon Tehlikesi Faiz Kararını Etkiledi

Merkez Bankası Para Politika Kurulu tarafından yapılan değerlendirmelerin ardından politika faizinin yüzde 8.25 seviyesinde sabit tutulmasına karar verildi. Aslında Merkez Bankası geçtiğimiz Temmuz ayından bu yana indirimlerle gündeme gelmişti. 9 toplantıya bakıldığı zaman toplam 1.575 baz puan faiz indirimine gidilmişti.

Merkez Bankası tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında çekirdek enflasyon verilerinde birtakım değişikliklerin yaşandığının ifade edilmesinin yılın ikinci yarısında enflasyon oranlarına olumsuz bir etki sağlayabileceğinden dolayı endişelerin göz önünde bulundurularak faiz indiriminin yapılmadığına işaret verildi.

Ekonomistler Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamalara göre faiz indiriminin yapılsa bile kısıtlı yapılabileceğini ifade ediyorlar.

isbilgisi.com