Türk ekonomisini bugün tüm dikkatini Merkez Bankası'na çevirdi. Merkez Bankası Ekim ayı Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısı bugün gerçekleştirildi. Bu toplantıdan ise sürpriz bir şekilde piyasaları rahatlatacağı beklenen faiz artırımı kararı çıkmadı. Merkez Bankası faizleri sabit tuttu.

FAİZ ARTIRIMI KARARI ÇIKTI

Merkez Bankası tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre Ekim ayında faiz artırımı yapılmadı. Bu karar ile birlikte haftalık repo faizi yüzde 10,25'te kaldı. Alınan bu kararın piyasalara nasıl bir etki yapacağı merakla bekleniyor.

EYLÜL AYINDA DA FAİZLER ARTMIŞTI

Eylül 2020 Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısından beklentilerin aksine 200 baz puanlık faiz artırımı yapılmış ve faizler yüzde 8,25'ten yüzde 10,25'e yükseltilmişti. Piyasalar için sürpriz bir karar olan bu faiz artırımı yine de dolar kuru üzerinde baskı oluşturmaya yetmemişti.

DOLAR KURU NASIL ETKİLENECEK?

Dolar kurunun Ekim 2020'de faiz artırımı yapılmaması sonrasında nasıl hareket edeceği merakla takip edilirken ekonomistler Türk lirası adına olumsuz gelişmeler olacağını bekliyorlar. Dolar kurunda ciddi bir yükseliş hareketi meydana geleceği tahmin ediliyor. Karar açıklandığı sırada 7.80 TL olan dolar bir anda yükselerek 7,95 TL'ye çıktı.

isbilgisi.com