Türkiye'de ekonomi çevreleri yarın yapılacak olan Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısına kilitlendi. Bu toplantıda Merkez Bankası'nın Ekim 2020 faiz kararı belli olacak. Bu karar öncesinde genel olarak Merkez Bankası'nın faiz artırımı yapmasına yönelik bir beklenti oluşurken yabancı ekonomistler de tahminlerini açıkladılar.

Merkez Bankası'nın iki yıllık bir aradan sonra Eylül 2020'de 200 baz puan faiz artırımı yapması yabancı ekonomistler tarafından olumlu bir adım olarak yorumlanmıştı. Ancak reel faizin hala eksi seviyede olduğunu ifade eden ekonomistler Merkez Bankası'nın atacağı adımların dikkatle takip edilmesi gerektiğine dikkat çekmişlerdi.

200 BAZ FAİZ ARTIRIMI BEKLENİYOR!

Merkez Bankası'nın Ekim 2020 toplantısı ile alakalı olarak düşüncelerini açıklayan Monex Aurope FX piyasaları analistlerinden Simon Harvey, “Merkez Baknası Ekim ayı toplantısında 200 baz puanlık bir faiz artırımına gidebilir. Bu şekilde faiz kanalı düzenlenerek bankalar arası piyasanın fiyatlamalarıyla uyumlu hale getirilebilir. Ancak 2018 yılındaki gibi bir planlama yapılırsa faiz artırımının miktarı 300 baz puana çekilebilir.” dedi.

TÜRK LİRASI İÇİN EN İYİ SENARYO BEKLENTİLERİN ÜZERİNDE FAİZ ARTIRIMI OLUR

Merkez Bankasının faiz artırımı ile alakalı olarak bir değerlendirme yapan Rabobank stratejisti Piotr Matys ise, “Merkez Bankası'na çok fazla inancımız olmasa da 200 baz puanlık bir faiz artırımı bekliyoruz. Türk lirası için en iyi senaryo beklentilerin üzerinde faiz artırımı yapmaktır. En kötü senaryo ise faizleri sabit bırakmaktır.” ifadelerini kullandı.

Goldman Sachs'ın ekonomistlerinden Kevin Daly tarafından hazırlanan raporda Merkez Bankası'nın faiz artırımı ile alakalı olarak, “Merkez Bankası politika faizini yüzde 10.25'ten yüzde 13.25'e yükselteceğini tahmin ediyoruz. Bir haftalık repo faizlerinde de bir yükselme beklentisi içerisinde bulunuyoruz.” şeklinde konuştu.

isbilgisi.com