Merkez Bankası Çok Ses Getirecek Yeni Ödeme Sistemini Duyurdu! FAST Nedir, Ne İşe Yarar?

Türkiye'de bankacılık sektöründe yenilikler hız kesmeden sürerken Merkez Bankası vatandaşlara müjde gibi yeni bir ödeme sistemini duyurdu. Bu yeni ödeme sistemi ile artık bankalar arası para transferinde işlemler 7 gün 24 saat olabilecek. FAST ismi verilen yeni ödeme sistemi ile vatandaşlara çeşitli kolaylıklar da sunuluyor. İşte FAST sisteminin detayları ve hizmete gireceği tarih...

BANKACILIK 12.11.2020 - 12:05 12.11.2020 - 12:05

Türkiye'de bankacılık sektöründe yeni bir döneme daha geçiş yapılıyor. Merkez Bankası tarafından duyurulan yeni sistem ile vatandaşlar bankalar arası para transferlerinde mesai saatlerini beklemek zorunda kalmayacaklar. Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) adı verilen yeni ödeme sistemi ile para transferi işlemleri kolay bir şekilde yapılabilecek.

YENİ ÖDEME SİSTEMİ FAST GELİYOR!

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, “Hizmete sokacağımız FAST isimli yeni ödeme sistemi ile vatandaşlarımız farklı bankalar arasında para transferlerini saniyeler içerisinde yapabilecekler. Bu işlemler zaman sınırı olmaksızın 7 gün 24 saat gerçekleştirilebilecek.” denildi.

18 ARALIK'TA PİLOT UYGULAMA BAŞLIYOR

Yeni ödeme sisteminin ne zaman uygulamaya geçeceği hakkında da bilgi veren Merkez Bankası'ndan , “FAST sistemini 18 Aralık 2020 tarihinden itibaren pilot uygulama olarak hizmete alıyoruz. Kademeli bir şekilde parça parça bu uygulama tüm vatandaşların hizmetine açılacak. Kısa bir süre sonra ise tüm bankaları bu sisteme entegre etmiş olacağız.” açıklaması yapıldı.

KOLAY ADRESLEME SİSTEMİ KULLANIMA AÇILACAK

FAST ile beraber Kolay Adresleme Sistemi müjdesini de duyuran Merkez Bankası'ndan, “Vatandaşlarımız ödemelerini telefon numarası, kimlik numarası veya e-posta adresi gibi bilgilerle gerçekleştirebilecekler. Bunu sağlayacak olan Kolay Adresleme Sistemi de vatandaşların kullanımına sunulacak.” şeklinde belirtildi.

Merkez Bankası tarafından duyurulan yeni ödeme sistemi Türkiye'de çok sayıda alışkanlığı kökten değiştirecek. Perakende sektörüne yeni bir ödeme kolaylığı da getirecek olan sistem bankacılık sektöründe daha hızlı hareket edilmesini sağlayacak.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@