Türkiye'de yaşanan ekonomik gelişmeler piyasalara büyük bir hareketlilik kazandırırken bu haftanın en önemli gündem maddesi Merkez Bankası tarafından alınacak yeni faiz kararı olmuştu. Piyasalarda tüm gözler bugün yapılan Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısına çevrilmişti. Merkez Bankası'ndan gelen son dakika gelişmesine göre Aralık 2020 faiz kararı açıklandı.

MERKEZ BANKASI ARALIK 2020 FAİZ KARARI!

Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) Başkan Naci Ağbal'ın yönetiminde bugün toplandı. Göreve geldiği günden itibaren sıkılaştırmaya büyük bir önem veren Naci Ağbal'ın yönetimindeki Merkez Bankası ikinci ayında da faiz artırımına gitti. Buna göre Merkez Bankası politika faizini 200 baz puan arttırdı. Bu faiz artırımı ile politika faizi yüzde 15'ten yüzde 17'ye yükseldi.

TÜRKİYE'DE EKONOMİ YÖNETİMİ FAİZE SARILDI!

Naci Ağbal'ın yönetimindeki Merkez Bankası'nın ikinci faiz artırımı kararına imza atması ise ekonomi çevrelerinde tartışılmaya başlandı. Alınan faiz artırımı kararını isabetli bulan ekonomistler Türkiye ekonomisinde bir eksen değişimi olduğunun artık ispatlandığını söylediler. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçmişte faiz artırımı yaptığı için Merkez Bankası başkanı değiştirmişti. Faize karşı tutumu açık şekilde bilinen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bizzat atadığı Naci Ağbal geçtiğimiz ay 475 baz puan ve bu ay 200 baz puan faiz arttırdı. Bu durum ekonomi yönetiminin faizlerin piyasalar açısından öneminin kavrandığı şeklinde yorumlandı.

DOLAR KURU FAİZ KARARINA NASIL TEPKİ VERDİ?

Dolar kuru ise gelen faiz artırımı haberi ile tepkisini ilk anda gösterdi. Karardan önce 7,63 TL olan dolar kuru kararın hemen ardından sert bir şekilde olmasa da düşmeye başladı. Şu anda dolar kuru 7,57 TL seviyesinden işlem görüyor. Dolar kurunun asıl tepkisinin ilerleyen saatlerde ortaya çıkacağı belirtiliyor.

isbilgisi.com