Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal piyasaların merakla beklediği 2020 yılının ikinci enflasyon raporunu video konferans yoluyla gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında kamuoyununa duyurdu. Başkan Uysal yaptığı konuşmada, “2020 yıl sonunda enflasyon yüzde 7,4 olacağı ve 2021 yıl sonunda da yüzde 5,4'e ineceği beklenmektedir.” dedi.

Merkez Bankası tarafından açıklanan bir önceki raporda 2020 yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 8,2, 2021 yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 5,4 şeklinde yer almıştı.

GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERDEN FON ÇIKIŞLARI OLUYOR

Koronavirüs salgınının ekonomileri derin bir şekilde etkilediğini belirten Murat Uysal, “Salgının hızla yayılması ekonomileri çeşitli açılardan derin bir şekilde etkiledi. Küresel tedarik zinciri ve üretim alanlarında olumsuz etki çok daha hızlı oldu. Bu nedenler küresel büyüme görünümlerinde meydana gelen zayıflama daha da derinleşmektedir. Salgının küresel bir hale bürünmesiyle gelişmekte olan ülke ekonomilerinde yüksek miktarda fon çıkışları yaşanmaktadır.” ifadelerini kullandı.

GELİŞMİŞ ÜLKELERİN ENFLASYON BEKLENTİLERİ GERİLEDİ

Gelişmiş ülkelerin enflasyon beklentilerinin gerilediğini vurgulayan TCMB Başkanı Murat Uysal, “2020 yılı ile alakalı olarak gelişmiş ülkelerin enflasyon beklentileri gerileme gösterdi. Türk lirasında ddeğer kaybı meydana geldi. Tüketici kredileri de ivme kaybetmeye başladı. Ekonomide Ocak ve Şubat dönemlerinde güçlü bir süreç devam ediyordu. Mart ayında ise hizmet sektörü koronavirüs nedeniyle zayıflama gösterdi. Gelişen ülkelerde salgın nedeniyle portföy çıkışları izlendi. Portföy akımlarının 2020'nin ikinci yarısında toparlanmasını bekliyoruz. Cari işlemler yıl içerisinde ılımlı bir seyir halinde gerçekleşecektir.” ifadelerini kullandı.

ENFLASYON TAHMİNLERİNDE BELİRSİZLİK ARTTI

Enflasyon konusunda da bir değerlendirme yapan Murat Uysal şöyle konuştu:

“Yılın ilk çeyreğinde çekirdek göstergeleri ılımlı bir özellik gösteriyordu. Enslasyon tahminlerinde belirsizlik yükseldi. Türk ekonomisine etkileri daha yumuşak olsun diye nakit akışı desteklenmesine yönelik tedbirler aldık. Fonlamanın önemli kısmını karşılamak için döviz karşılığı Türk Lirası swap işlemleri yaptık. Bu süreçte geniş kapsamlı likidite tedbirleri alarak uygulamaya koyduk. Reel sektöre kredi akışında kesinti yaşanmaması için bankalara hedefli ilave likidite tanımladık. İhracatçı firmaların nakit akışında sorun yaşamamaları için reeskont kredi düzenlemeleri yaparak uygulamaya soktuk.”

ENFLASYONUN DÜŞÜŞ HIZI TEMMUZ AYINDAN SONRA ARTACAK

Koronavirüs salgını nedeniyle olumsuz gelişmeler yaşandığını söyleyen Murat Uysal, “Salgına bağlı gelişmeler Mart ayından itibaren iktisadi faaliyeti, dış ticareti ve turizm kanallarını olumsuz etkilemiştir. Yılın ikinci yarısından itibaren toparlanma sürecinin başlamasını öngörüyoruz. Enflasyonun düşüş hızı 2020 Temmuz'dan itibaren artacaktır.” dedi.

REZERVLERDE MEYDANA GELEN DALGALANMA GEÇİCİ

Diğer ülkelerin merkez bankaları ile swap görüşmeleri hakkında da bilgi veren Uysal, “Merkez bankalarıyla yürütmekte olduğumuz swap görüşmeleri hakkında daha önce bilgi vermiştim. Bunu bu dönemde daha da güçlendirmek için adımlar atmaktayız. Daha fazla merkez bankasıyla swap hattı kurmak için görüşmelerimiz sürüyor. Rezervlerde meydana gelen dalgalanmalar kalıcı değil geçicidir.” şeklinde konuştu.

isbilgisi.com