Memurlara Ve Emeklilere Müjde! Ocak 2021 Maaş Zamlarının Kesinleşmiş Oranları Belli Oldu!

Türkiye'de memur ve emeklilerin Ocak 2021 maaş zamlarında belirleyici olacak enflasyon oranları açıklandı. Ekim 2020 TÜFE oranı yüzde 2,14 olarak duyuruldu. Bu rakam memur ve emekli maaşlarını nasıl etkileyecek. Memur ve emekli maaşları en az yüzde kaç zam alacak? Memur ve emekli maaşlarına yapılacak zammın şu ana kadar kesinleşmiş oranı yüzde kaç oldu?

EKONOMİ 03.11.2020 - 10:47 03.11.2020 - 10:47

Türkiye'de milyonlarca memur ile emeklinin büyük bir heyecanla bekledikleri Ekim ayı enflasyon rakamları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan kamuoyu duyurusu ile Ekim 2020 TÜFE oranı belli oldu. Memur ve emekli maaşlarına yapılacak olan Ocak 2021 zamlarında son durum nedir? Şu ana kadar açıklanan enflasyon rakamları maaşlara nasıl yansıyacak? Memur ve emeklki maaşlarına Ocak 2021'de verilecek olan zamların şu ana kadar kesinleşmiş oranı yüzde kaçtır?

TÜİK tarafından yapılan açıklamaya göre Ekim 2020 TÜFE oranı yüzde 2,14 oldu. Bu oran memur ve emekli maaşları için çok kritik bir anlam ifade ediyor. Ocak 2021'de yapılacak olan maaş zamları bu açıklanan oran ile yüksek bir seviyeye doğru yol alacak. Emekliş ve memur maaşlarına ne kadar zam yapılacak?

ENFLASYON ORANLARI MAAŞLARI NASIL ETKİLEYECEK?

Memurların ve emeklilerin maaşlarına yapılacak zamlarda enflasyon rakamları belirletici olacak. Bu hesaplama yapılırken 2020'nin son 6 aylık enflasyon rakamı dikkate alınacak. Hesaplanacak 6 aylık dönemin 4 ayının enflasyon rakamları kesinleşti. Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında toplam yüzde 2,44 enflasyon oranı açıklanmıştı. Ekim ayında ise açıklanan enflasyon oranı yüzde 2,14 oldu. Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarındaki toplam TÜFE oranı ise yüzde 4,58'e yükseldi. Maaşlara zam olarak yansıyacak rakam bu olacak.

MEMUR MAAŞLARINA OCAK 2021'DE NE KADAR ZAM YAPILACAK?

Memur maaşları için daha önce alınan karar gereği Ocak 2021'de yüzde 3 ve bunun üzerine eklenecek enflasyon farkı zam olarak verilecek. Şu andaki gerçekleşen enflasyon rakamlarına göre memurlar Ocak 2021'de yüzde 3 maaş zammı alacaklar. Buna ek olarak ise yüzde 1,58 oranında da enflasyon farkı alacaklar. Toplamda ise memur maaşlarına yüzde 4,58 zam yapılmış olacak. Ancak bu hesaplamaya Kasım ve Aralık ayı enflasyon oranları da eklenecek.

EMEKLİ MAAŞLARI NE KADAR ARTACAK?

Emekli maaşlarına yapılacak zammın hesaplanmasında direkt olarak 2020'nin son 6 aylık enflasyonu etki edecek. Çıkan rakam emekli maaş zammı olacak. Şu ana kadar oluşan TÜFE oranına göre emekli maaşlarına Ocak 2021'de yüzde 4,58 zam yapılması kesinleşti. Türkiye'de eksi enflasyonun gerçekleşmesinin imkansız olması nedeniyle bu zam oranı düşmeyecek. Aksine Kasım ve Aralık aylarında açıklanacak enflasyon oranları da bu rakamın üzerine eklenecek. Tahminen Ocak 2021'de emekiler yüzde 7 ile yüzde 8 arasında bir maaş zammı alacaklar.

Ekonomi haberlerini anlık olarak takip etmek isterseniz:

Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@