Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyacı olan ailelere çeşitli ödemeler uzun süredir yapılıyor. Ödemeleri almak isteyen kişilere başvuru yapmaları halinde bayram öncesi bu ödemeler verilecek. Başvurular bakanlık yetkilileri tarafından inceleniyor ve gelir durumu göz önünde bulundurularak destek veriliyor.

Aile Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan Nakdi Yardım Yapılacak

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda nakdi yardım yapılacak. PTT vasıtasıyla ödemeler verilecek nakdi yardımdan faydalanmak isteyenlere bakanlık tarafından 1250 TL destek sağlanacak. Bu yardım ise ihtiyaç sahiplerine veriliyor. Ödeme tutarları ise kişilerin gelir durumuna göre değişiyor. 850 TL ile 1250 TL arası PTT'den ödemeler verilecek.

Ödeme Miktarları 850 TL İle 1250 TL Arasında Veriliyor

Bakanlık tarafından duyulan habere göre vatandaşlara PTT üzerinden sağlanacak ödemenin miktarı da açıklandı. 850 TL ile 1250 TL arasında değişen ödemeler nakdi yardım kapsamında gelir durumu uygun olanlara sağlanacak.

Ödeme Tutarları Nasıl Belirleniyor?

Ödeme tutarını hesaplamak için hanede kişi başına düşen aylık gelir baz alınıyor. Ödeme miktarları aşağıdaki şekilde belirtildi.

450 TL'den az geliri olanlara 1.250 TL ödeme yapılacağı hanede yaşayan kişi başı düşen gelir 450 ile 911,15 TL arasında ise 1100 TL ödeme yapılacak. Hanede yaşayan gelir 911,15 TL ile 1372,30 TL arasında olanlara 950 TL nakit ödeme yapılacak. 1,372,30 TL olanlara 850 TL ödeme yapılacak.

TOKİ'den 4.650 TL taksitle hiç evi olmayanlara kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı! TOKİ'den 4.650 TL taksitle hiç evi olmayanlara kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı!

Başvurular Nereye Ve Nasıl Yapılır?

1.250 TL'ye kadar nakit ödeme desteği alabilmek için başvuru işlemleri Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na yapılacak başvuruda bulunan kişilerin Türk vatandaşı olması gerekiyor. Ayrıca mavi kart sahiplerine de bu ödeme verilecek yurt dışına da yerleşik adresi olanlar ise başvuru yapamayacak. 18 yaşından küçük olanlar bu yardımdan faydalanamamaktadır. Hanede memur veya noter olarak çalışan birisi bulunuyorsa ödeme verilmemektedir. Muhtarlar da bu ödeme için başvuru yapma hakkına sahip değildirler. Özel sandık kapsamında çalışan kişilerde destek alamazlar cezaevlerinde bulunanlar öğrenci yurtlarında kalanlar el ve erbaş statüsüne göre yapan askerler bu kapsam dışında yer alır. Başvurular e-devlet üzerinden de gerçekleştirilebilir.