Ana Sayfa GÜNDEM Meclis Başkanı Pazar Günü Belli Oluyor

Meclis Başkanı Pazar Günü Belli Oluyor

Binali Yıldırım’ın görevinden istifa etmesinden sonra yeni Meclis Başkanı Pazar günü belli oluyor.

8
0
Paylaş

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bugün başkanlık için seçim yapılmaya başlıyor. Seçimlerde toplam 4 tane aday yarışacak. Meclis toplanması ise bugün saat 12.00 itibariyle başladı. Yapılan toplantının sonrasında yeni Meclis Başkanı’nın seçimlerinden sonra ilk tur oylamalarında AK Parti’den aday olan Şentop 322 oy, CHP’den ay olan Altay ise 120 oy aldı. İlk turun oylamasında 4 aday da alınması gereken 400 oya ulaşamadı.

Ak Parti’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Binali Yıldırım, TBMM Başkanlığı’ndan istifa etmişti. Bu istifanın ardından ise Meclis Başkanı seçilecektir. TBMM Genel Kurulu’nda yapılacak olan Meclis Başkanı seçiminde aday isimler ise AKP Tekirdağ Milletvekili olan Mustafa Şentop, CHP İstanbul Milletvekili olan Engin Altay, HDP İzmir Milletvekili adayı olan Serpil Kemalbay ve İYİ Parti Gaziantep Milletvekili olan İmam Hüseyin Filiz’dir.

Meclisin açılışını ise geçici TBMM Başkanı olan Celal Adan yaptı. Adan, seçime geçilmeden önce yapmış olduğu konuşmasında Meclis Başkanı seçimlerini yaptıklarını belirtirken bu görevi daha önce işgalcilerin ülkemizdeki hayallerini toprağa gömebilmek için Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın yapmış olduğu bir görev olduğunu belirtti.

Başkan seçilmesi için birinci tur oylama yapılırken bu oylamaya 528 milletvekili katılım gösterdi. Fakat yapılan oylamada toplam 400 oyu alan aday olmadığı için bir sonuç çıkmadı. En yüksek oyu ise 322 oy ile AKP Tekirdağ Milletvekili olan Mustafa Şentop aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here