Maskesiz Sokağa Çıkma Yasağına Uymayanlara Hapis Cezası Mı Geliyor?

Türkiye'de koronavirüs tedbirleri kapsamında maskesiz sokağa çıkma yasağı kararları alınma devam ederken maske takmayarak yasakları ihlal eden vatandaşlara hapis cezası verilmesi de gündeme gelebileceği iddia edildi. Türk Ceza Kanunu'nun 195. maddesine göre maskesiz sokağa çıkma yasaklarını ihlal edenlere 1 yıla kadar hapis cezası verilebileceği yorumları yapılmaya başlandı.

GÜNDEM 21.06.2020 - 18:55 21.06.2020 - 18:55

Türkiye'de koronavirüs ile olan mücadelenin kesintiye uğramaması ve ölümcül salgının yeni yayılma alanı bulamaması için maskesiz sokağa çıkma yasağı kararları alınmaya devam ediyor. Şu anda 53 ilde maskesiz sokağa çıkmak yasaklandı.

MASKESİZ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞININ CEZASI AÇIKLANDI

İçişleri Bakanlığı bugün yayınladığı genelge ile maskesiz sokağa çıkma yasaklarına uymayan vatandaşlara 900 TL para cezası verileceğini açıkladı. Bu yasağa uymayarak hem kendisinin hem de toplumun hayatını riske atan vatandaşlar yarından itibaren 900 TL ile cezalandırılacaklar.

HAPİS CEZASI İHTİMALİ DOĞDU

Maskesiz sokağa çıkma yasağına para cezası verilmesinin kararlaştırılmasının ardından hukukçular vatandaşların sadece para cezası ile kurtulamayabilecekleri yorumlarında bulunmaya başladılar. Maskesiz sokağa çıkma yasağını ihlal edenlere kanuni hükümlerle hapis cezası verilmesi bile gündeme gelebilir.

Hukukçular Türk Ceza Kanunu'nun 195. maddesine dikkat çektiler. Bu kanun maddesinde, “Bulaşıcı hastalığa yakalanmış veya bu hastalık nedeniyle hayatını kaybetmiş kişilerin bulunduğu yerin karantinaya alınmasına dair yetkililerin altıkları tedbirlere uymayanlara 2 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilir” ifadeleri bulunuyor.

Kanun maddesine göre istenildiği takdirde maskesiz sokağa çıkma yasağı kararına uymayanlara 1 yıla kadar hapis cezası verilebilecek. Ancak bu şekilde bir cezalandırmanın yapılıp yapılmayacağını yetkili makamlar karar verecek.

isbilgisi.com