Maskesiz Sokağa Çıkma Yasağı Uygulanan İllerin Sayısı Yükseliyor! Hangi Şehirlerde Sokağa Maskesiz Çıkmak Yasaklandı?

Türkiye'de koronavirüs sürecinde başka bir aşamaya geçiş yapılırken tedbirlerin elden bırakılmaması için azami gayret gösteriliyor. Vatandaşların gereken hassasiyeti göstermediği noktada devlet kurumları devreye girerek gereken tedbirleri zorunlu hale getiriyor. Bunlardan birisi de sokağa maskesiz çıkılmasının yasaklanması kararı oldu. Türkiye'de her gün sokağa maskesiz çıkılması yasaklanan illerin sayısı artmaya devam ediyor. Hangi illerde sokağa maskesiz çıkmak yasak?

GÜNDEM 02.06.2020 - 23:51 02.06.2020 - 23:51

Türkiye, koronavirüs sürecinde iyi bir düzlemde yoluna devam ediyor. 11 Mart 2020'de Türkiye'de ilk koronavirüs vakası teşhis edilmişti. Bu tarihten itibaren çok sayıda tedbir gündeme alınmış ve uygulamaya sokulmuştu. Bu tedbirler ve sağlık alanındaki başarılı performans ile koronavirüs kontrol altına alındı.

Türkiye'de koronavirüs ile mücadele sağlanan başarı sebebiyle normalleşme dönemi tahminlerden erken bir zamanda aktif edilmeye başlandı. Aylarca süreceği tahmin edilen koronavirüs sürecinina rdından şimdi yepyeni bir dönem yaşanıyor. Tedbirlerin gevşetildiği, genel sokağa çıkma yasaklarının kaldırıldığı, seyahat kısıtlamalarına son verildiği bir dönemde yetkililer vatandaşları uyarmaya devam ediyorlar.

Yetkililerin uyarılarının yeterli olmadığı noktada ise İl Hıfzıssıhha Kurulları devreye girerek sokağa maskesiz çıkılmasını yasaklıyorlar. Bu şekilde karar alınan illerin sayısı her geçen gün artış gösteriyor. Son olarak buı illerin listesine Kars da eklendi. Koronavirüsün yayılmasının önlenmesi için maske takmanın çok büyük bir öneme sahip olduğu yetkililerce dile getiriliyor.

HANGİ İLLERDE SOKAĞA MASKESİZ ÇIKMAK YASAKLANDI

Kars'ta sokağa maskesiz çıkmanın yasaklanmasının ardından sokağa maskesiz çıkmanın yasak olduğu illerin sayısı 37'ye yükseldi. Buna göre Bursa, Zonguldak, Malatya, Amasya, Mardin, İzmir, Kocaeli, Bolu, Gümüşhane, Gaziantep, Kahramanmaraş, Konya, Burdur, Isparta, Kırklareli, Kırıkkale, Tunceli, Siirt, Sakarya, Kayseri, Karabük, Kars, Elazığ, Erzurum, Iğdır, Şanlıurfa, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aydın, Balıkesir, Bartın, Denizli, Düzce, Kastamonu, Muğla, Uşak ve Rize'de sokağa maskesiz çıkmak yasaklandı.

SOKAĞA MASKESİZ ÇIKMA YASAĞININ CEZASI KAÇ LİRADIR

Sokağa maskesiz çıkma yasağı uygulanan illerde bu yasağa uymayan vatandaşlara para cezası verilmesi kararlaştırıldı. Buna göre her ilde farklı olmakla beraber sokağa maskesiz çıkma yasağını ihlal eden vatandaşlara 500 TL ile 1500 TL arasında değişen miktarlarda para cezası veriliyor.

isbilgisi.com