Maskesiz Sokağa Çıkma Yasağı Uygulanan İllerin Sayısı Yükseliyor! Hangi Şehirlerde Maskesiz Sokağa Çıkmak Yasaklandı?

Türkiye'de koronavirüs salgınının büyük etkisi ortadan kalkarken halen önemli bir risk barındırması sebebiyle normalleşme dönemine özel yeni tedbirler uygulamaya alınmaya devam ediyor. Bu amaçla çok sayıda ilde maskesiz sokağa çıkma yasaklarının ilan edilmesi sürüyor. Maskesiz sokağa çıkma yasağı uygulanan iller hangileri? Maskesiz sokağa çıkma yasağı olan illerin listesi...

GÜNDEM 10.06.2020 - 23:51 10.06.2020 - 23:51

Türkiye'de koronavirüs sürecinde ikinci bir evreye geçiş yapıldı. Bu yeni dönemde sokağa çıkma yasağı, şehirler arası seyahat yasağı gibi tedbirler rafa kaldırıldı. Onların yerine vatandaşların maske takması ve sosyal mesafe kurallarına uymaları konusunda telkinler yapılıyor. Bu telkinlerin yeterli gelmediği noktalarda ise iller arasında değişmek kaydıyla maskesiz sokağa çıkma yasakları ilan ediliyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugün yaptığı açıklamada maske takmanın ve sosyal mesafe kurallarına uymanın önemine değinerek, “Koronavirüsün ne aşısı bulundu ne ilacı üretilebildi. Risk halen daha devam ediyor. İhmal büyük kayıplara neden olur. Bunun için elimizdeki en büyük silah maske takmak ve sosyal mesafe kurallarına uymaktır. Ölümcül salgın ile bu şekilde savaşabiliriz. Rehavete kapılırsa milletçe büyük bedeller öderiz.” dedi.

Bazı vatandaşların maske takma konusuna gerekli özeni vermemesi üzerine yetkili kurullar tedbirleri geniş kesimlere yayarak güncelliyorlar. Bu yeni tedbirlerden birisi de illerde alınan maskesiz sokağa çıkma yasakları oluyor. Maskesiz sokağa çıkmanın yasak olmasına karar veren mercii ise İl Hıfzıssıhha Kurulları oluyor. Alınan kararlar valiliklerce kamuoyuna duyuruluyor ve uygulamaya sokuluyor.

MASKESİZ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UYGULANAN İLLER HANGİLERİ?

Şu ana kadar maskesiz sokağa çıkma yasağı kararı alınan il sayısı 40 oldu. Toplam 40 ilde vatandaşların maske takmadan sokağa çıkması yasaklandı. Valiliklerce yapılan açıklamalara göre Tunceli, Siirt, Sakarya, Kayseri, Karabük, Kars, Elazığ, Erzurum, Diyarbakır, Kütahya, Artvin, Bursa, Kocaeli, Bolu, Gümüşhane, Gaziantep, Kahramanmaraş, Konya, Burdur, Isparta, Kırklareli, Kırıkkale, Aydın, Balıkesir, Bartın, Denizli, Düzce, Kastamonu, Zonguldak, Malatya, Amasya, Mardin, İzmir, Iğdır, Şanlıurfa, Adıyaman, Afyonkarahisar, Muğla, Uşak ve Rize'de maskesiz sokağa çıkmak yasaklandı.

MASKESİZ SOKAĞA ÇIKANLARA 3.150 TL CEZA VERİLİYOR

Maskesiz sokağa çıkma yasağının uygulandığı illerde bu kurala uymayarak maskesiz bir şekilde sokağa çıkan vatandaşlara kolluk kuvvetlerince cezai işlem uygulanıyor. İl Hıfzıssıhha Kurulları tarafından alınan kararlar gereği bu kurala muhalefet eden vatandaşlara 3.150 TL ceza verilecek.

isbilgisi.com