Maskesiz Sokağa Çıkma Yasağı Uygulanan İllerin Sayısı 41'e Yükseldi! Maskesiz Sokağa Çıkmak Hangi İllerde Yasak?

Türkiye'de koronavirüs rakamlarının beklenenin üzerinde çıkmaya başlamasının ardından vatandaşların maskesiz sokağa çıkmamalarına dair tavsiyeler ardı ardına gelmeye başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başta olmak üzere Bilim Kurulu üyeleri her gün vatandaşlara maskesiz sokağa çıkmamaları gerektiğini çeşitli kanallardan duyurmaya başladılar. Bu gelişmelerle beraber maskesiz sokağa çıkma yasağı olan illerin sayısı da artmaya başladı. Türkiye'de hangi illerde maskesiz sokağa çıkmak yasak?

GÜNDEM 15.06.2020 - 23:54 15.06.2020 - 23:54

Türkiye'de son günlerde koronavirüs rakamlarında olumsuz seyir bugün de devam etti. Yeni vaka sayılarında normalleşme sürecinde bir miktar artış bekleyen Bilim Kurulu üyeleri mevcut artışın beklentilerinin ötesinde olduğunu dile getiriyorlar. Bu nedenle vatandaşların hem kendileri hem de sevdikleri için maske tyakmadan sokağa çıkmamaları gerektiğini belirten uzmanlar bu konuda özel bir hassasiyet geliştirilmesini tavsiye ediyorlar.

MASKESİZ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KARARLARI ALINIYOR

Vatandaşların rehavet kapılıp koronavirüs bitmiş gibi davranmaları nedeniyle artışa geçen salgın vakasının kontrol altına alınması için maske takılması ve sosyal mesafe kurallarına uyulması çok önemli bir yer tutuyor. Bu nedenle maske takılmasını vatandaşların inisiyatifine bırakmayan bazı İl Hıfzıssıhha Kurulları maskesiz sokağa çıkma yasağı kararları almaya devam ediyorlar.

MASKESİZ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UYGULANAN İLLERİN LİSTESİ

Edinilen bilgilere göre şu anda kadar Türkiye'de 41 ilde maskesiz sokağa çıkma yasağı kararı alındı. Maskesiz sokağa çıkma yasağı olan iller Kütahya, Kars, Elazığ, Erzurum, Iğdır, Şanlıurfa, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aydın, Balıkesir, Bartın, Denizli, Düzce, Kastamonu, Muğla, Uşak, Rize, Karabük, Kayseri, Sakarya, Siirt, Tunceli, Kırıkkale, Kırklareli, Isparta, Burdur, Konya, Ardahan, Kahramanmaraş, Gaziantep, Gümüşhane, Bolu, Kocaeli, İzmir, Mardin, Amasya, Malatya, Zonguldak, Karaman, Diyarbakır ve Bursa şeklinde açıklandı.

MASKESİZ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI CEZASI KAÇ TL

Öte yandan maskesiz sokağa çıkma yasağına uymayan vatandaşlar için cezai işlem uygulanmasına da başlandı. Buna göre maskesiz sokağa çıkma yasağı olan illerde sokağa maskesiz çıkan vatandaşlar 3.150 TL para cezası ile karşı karşıya kalıyorlar.

Ayrıca maskesiz sokağa çıkma yasaklarına rağmen vatandaşların maske takmama konusunda ısrar etmesi durumunda sokağa çıkma yasaklarının geri gelebileceği de dillendirilmeye başlandı.

isbilgisi.com