Koronavirüs sürecinde alınan tedbirler sayesinde Türkiye ölümcül salgını kontrol altına almayı başardı. Bu başarının sürmesi için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca vatandaşlara sık sık tedbir uyarısında bulunarak maske takılması ve sosyal mesafeye dikkat edilmesini tavsiye ediyor.

Sağlık Bakanı Koca'nın uyarılarına rağmen zaman zaman şehirlerdemaske takılmaması yeni sorunlar doğuruyor. Maske takılmaması nedeniyle koronavirüsün yayılma hızı yükselmeye başladığı noktada ise İl Hıfzıssıhha Kurulları devreye girerek her şehirde ayrı ayrı maskesiz sokağa çıkma yasakları kararlarını alıyor.

MASKESİZ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞININ CEZASI KAÇ TL?

Her ilde ayrı ayrı alınarak uygulanan kararlar neticesinde vatandaşlar maske takmadan sokağa çıkamıyorlar. Sokağa maskesiz çıkmkanın yasaklandığı illerde bu kurala riayet etmeyenlere ise para cezası veriliyor. Maskesiz sokağa çıkma yasağını ihlal eden vatandaşlar 500 TL ile 1500 TL arasında değişen para cezası ile karşı karşıya kalıyorlar.

Türkiye'de maskesiz sokağa çıkma yasağı kararı uygulanan illerin sayısı her geçen gün artış gösteriyor. Düne kadar 38 ilde maskesiz sokağa çıkma yasağı uygulanırken bu sayı bugün Kütahya'nın da eklenmesiyle 39'a yükseldi.

MASKESİZ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UYGULANAN İLLERİN LİSTESİ

Maskesiz sokağa çıkma yasağı uygulanan illerin listesi merak ediliyor. Hangi şehirlerde maskesiz sokağa çıkmak yasak oldu? Valilikler tarafından yapılan açıklamalardan derlenen bilgilere göre Kütahya, Artvin, Bursa, Zonguldak, Malatya, Amasya, Mardin, İzmir, Kocaeli, Bolu, Gümüşhane, Gaziantep, Kahramanmaraş, Konya, Burdur, Isparta, Kırklareli, Kırıkkale, Tunceli, Siirt, Sakarya, Kayseri, Karabük, Kars, Elazığ, Erzurum, Iğdır, Şanlıurfa, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aydın, Balıkesir, Bartın, Denizli, Düzce, Kastamonu, Muğla, Uşak ve Rize'de maskesiz sokağa çıkmak yasaklandı.

isbilgisi.com