Maskesiz Sokağa Çıkma Yasağı Uygulanan İller Listesine Yenileri Ekleniyor!

Türkiye'de normalleşme sürecinde oldukça önem verilen koronavirüs tedbirlerinin başında sokakta maske takılması olurken vatandaşları bu konuda teşvik etmek için bazı illerde maskesiz sokağa çıkma yasakları uygulanmaya devam ediyor. Türkiye'de hangi illerde maskesiz sokağa çıkma yasağı var? Maskesiz sokağa çıkanlara kaç lira ceza veriliyor?

GÜNDEM 27.05.2020 - 23:28 27.05.2020 - 23:28

Türkiye'de koronavirüs ile mücadelede ikinci aşamaya geçilmeye başlandı. Çok sayıda şehirse sokağa çıkma yasakları ve seyahat kısıtlamalarına son verilirken vatandaşların bu yeni dönemde maskesiz sokağa çıkmamaları gerektiği belirtiliyor.

Koronavirüsün yeniden yayılmaması ve vatandaşların yeni dönemde sokaklarda ve toplu bulunulan yerlerde maske takma alışkanlığı kazanması için bazı illerde maskesiz sokağa çıkma yasağı kararları alınıyor.

28 ŞEHİRDE MASKESİZ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KARARI ALINDI

İl Hıfzıssıhha Kurulları tarafından her il için ayrı ayrı alınan kararlar gereği şu ana kadar 28 şehirde maskesiz sokağa çıkma yasağı kararı alındı. Buna göre Aydın, Bursa, Balıkesir, Denizli, Eskişehir, Giresun, Kocaeli, Kahramanmaraş, Muğla, Konya, Şanlıurfa, Sakarya, Afyonlarahisar, Adıyaman, Bolu, Amasya, Burdur, Bartın, Düzce, Gümüşhane, Elazığ, Isparta, Kastamonu, Karabük, Kırklareli, Siirt, Rize ve Uşak'ta maskesiz sokağa çıkma yasağı kararı ilan edildi.

12 İLİN İŞLEK CADDELERİNDE MASKESİZ SOKAĞA ÇIKMAK YASAK!

Maskesiz sokağa çıkma yasağı kararının alındığı illerin tümünde sokağa maskesiz çıkılamayacak. Bunun yanında bazı illerde de işler caddeler ve sokaklarda maske takma zorunluluğu getirildi. Bu kararlar da İl Hıfzıssıhha Kurulları tarafından alındı. Yapılan açıklamalara göre İzmir, Gaziantep, Karaman, Kayseri, Ordu, Trabzon, Tunceli, Van, Kırıkkale, Manisa, Bitlis ve Çanakkale'de işlek cadde ve sokaklarda maskesiz sokağa çıkmak yasak olacak.

MASKESİZ SOKAĞA ÇIKMANIN CEZASI KAÇ LİRA

Maskesiz sokağa çıkma yasağı kararının alındığı illerde bu yasaklara muhalefet eden vatandaşlara İl Hıfzıssıhha Kurulları tarafından ceza verilmesi kararlaştırıldı. Her kurul ayrı ayrı ceza ücreti belirlerken edinilen bilgilere göre maskesiz sokağa çıkmanın yasak olduğu illerde uygulanan para cezası 500 TL ile 1500 TL arasında değişiyor.

isbilgisi.com