Maske Üretiminde Kumaş İthalat Vergisi Sıfırlandı!

Pandemi sürecinde mücadele devam ederken maske kullanımına dikkat ediliyor. Bu süreçte maliyetleri azaltmak için Ticaret Bakanlığı yeni bir karara imza attı. Maske kumaş ithalatı yüzde 20 seviyelerinden sıfıra indirildi.

EKONOMİ 30.06.2020 - 12:02 30.06.2020 - 12:02

Salgın nedeniyle neredeyse tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de pandemi süreci sonuna kadar maske kullanımı zorunlu hale getirildi. Pek çok ilde maske kullanımı konusunda denetimler yapılıyor ve bu denetimler sonucunda da para cezaları uygulanıyor.

Maske üretiminin artırılması ve her anlamda desteklenmesi için girdi olarak kullanıldığı tespit edilen ‘melt blown’ ismi verilen kumaşlar için ilave gümrük vergisi kullanılıyordu. Bu süreçte uygulanan ileve gümrük vergisinin de uygulanmaması için yeni bir karar verildi.

Vergi Sıfırlandı

Maske kumaşları için uygulanan gümrük vergisi bu dönemde yüzde 20 seviyelerinden yüzde 0 seviyelerine kadar indirilmiş oldu. Vergi sıfırlanmasının Ekim ayına kadar değiştirildiği açıklandı.

Yeni karar Ticaret Bakanlığı tarafından Cumhurbaşkanlığı kararı tarafından Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre salgınla mücadelede maske kullanımının önemi bir kez daha gündeme gelmişti. Yeni alınan kararla birlikte maske girdilerinin düşürülmesi, maliyetin azaltılması ve bu noktada sürecin daha etkili hale getirilmesi için çalışmaların yapılması planlanıyor.

1 Ekim tarihinden itibaren ise yeniden gümrük bedellerinin yükseltilmesi amaçlanıyor. Şimdilerde sıfırlanan maliyetler sonrasında maske maliyetleri ile birlikte fiyatların da düşmesi bekleniyor.

isbilgisi.com