Maske Takmayan Vatandaşlara Cezalar Bugünden İtibaren Kesilecek! Maske Takmamanın Cezası Ne Kadar Oldu?

Koronavirüs salgını ile mücadele hız kesmeden devam ederken, İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan genelge sonrasında 81 ilin valiliğine bilgi verildi. Bu süreçte maske takmayan vatandaşlara 900 lira para cezasının kesileceği açıklandı.

GÜNDEM 22.06.2020 - 08:33 22.06.2020 - 08:33

Koronavirüs salgını ile mücadele hız kesmeden devam ederken, ikinci dalga korkusu tüm dünyayı ele geçirmeye başladı. Vaka ve ölüm sayılarının normalleşme ile birlikte yeniden yükselmeye başlamasının ardından vatandaşların gerektiği gibi tedbirlere uymadıklarının bir sonucu olarak ifade ediliyor. Bugünden itibaren İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan son genelgeye göre, maske takma zorunluluğunun ciddiye alınması adına 81 il için geçerli olmak üzere maske takma zorunluluğu getirildi.

Bugünden itibaren tüm ülke genelinde maske denetimlerinin artırılması planlanıyor. Bu kuralı ihlal eden vatandaşlar için ise idari para cezası verilecek.

900 TL İdari Para Cezası Bulunuyor!

Koronavirüs salgını ile mücadelede maske kullanmanın önemi sık sık gündeme getirilirken, İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliğine konu hakkında bir yazılı bilgilendirme mesajı gönderdi. Son 4 gündür tüm illerde konu hakkında bilgilendirici mesajlar paylaşılıyor ve vatandaşların durumdan haberdar olmaları için gerekli duyurular paylaşılıyor.

Kolluk kuvvetleri tarafından 4 gün boyunca gerçekleştirilen denetimlerde de maske kullanmayan vatandaşların denetlendiği ve uyarılar sonucunda idari para cezasının verileceği açıklandı.

22 Haziran Pazartesi günü itibariyle maske kullanma zorunluluğuna uymayan vatandaşlar için yapılacak olan denetimlerde Umumi Hıfzıssıhha Kanunu 282. Maddesine göre alınan kararlarda 900 lira para cezasının uygulanmasına karar verildi.

isbilgisi.com