Maske Takmanın Zorunlu Olduğu İller Artıyor! Maske Takmamanın Cezası Ne Kadar?

Salgınla mücadelede valilikler tarafından alınan karar sonucunda bazı illerde maskesiz sokağa çıkmak yasaklandı. Hangi illere yasak geldi? Maskesiz sokağa çıkmanın cezası ne?

GÜNDEM 16.05.2020 - 15:00 16.05.2020 - 15:00

Koronavirüs salgını ile mücadele hız kesmeden devam ediyor. Hayatın normalleşmesi için ilk adımların atıldığı ifade edilirken bazı illerde kısıtlamaların kaldırıldığı öğrenildi. Bu süreçte valilikler tarafından alınan karar neticesinde sokağa çıkarken maske takmanın zorunlu hale geldiği bazı iller gündeme gelmeye başladı. Birkaç il tarafından alınan karar sonrasında listeye yeni illerinde eklendiği belirlendi. Bugün gelen haberlere göre 3 ilde daha maskesiz sokağa çıkmanın yasaklandığı belirlendi.

Hangi İllerde Maskesiz Sokağa Çıkmak Yasaklandı?

Yeni gelen bilgilere göre Şanlıurfa Valiliği bir açıklama yaptı ve il genelinde maskesiz sokağa çıkmanın yasaklandığı belirlendi. Şehirde görülen yeni vakaların ardından bu kararın alındığı belirlendi. Bununla birlikte bugün alınan yeni kararlara göre Amasya ve Isparta illerinde de valilik tarafından maskesiz olarak sokağa çıkmak yasaklandı.

Hangi İllerde Maske Uygulaması Var!

Bugün alınan yeni kararlar sonrasında Şanlıurfa, Amasya, Isparta, Adana, İzmir, Gaziantep, Düzce, Kastamonu, Denizli, Bartın, Balıkesir, Aydın, Adıyaman, Afyonkarahisar, Karabük, Kırklareli, Kayseri, Siirt, Burdur, Manisa, Sakarya, Uşak, Muğla, Tunceli, Rize, Eskişehir, Konya, Kahramanmaraş, Trabzon olarak belirlendi.

Maskesiz Sokağa Çıkmanın Cezası Var mı?

Yakın zamanda tüm iller için maske kullanımının zorunlu hale getirilmesi ve bu durum bir süre hayatın normali olarak benimsenmesi bekleniyor. Maskesiz sokağa çıkmak zorunlu olan illerde denetleniyor. Bunun için denetimler kapsamında en düşük cezanın 250 lira, en yüksek cezanın ise 1000 lira olduğu belirlendi.