Maske Fırsatçıları Mesaiye Başladı! Vatandaşları Cerrahi Maske Satışında Böyle Kandırıyorlar!

Türkiye'de cerrahi maske satışlarının serbest bırakılıp tavan fiyat belirlenmesinin ardından fırsatçılar yeniden sahneye çıktı. Bazı yerlerde vatandaşlara cerrahi maske satışı tavan fiyatın üzerinde bir tutarla yapılmaya başlandı.

GÜNDEM 17.05.2020 - 11:29 17.05.2020 - 11:29

Türkiye'de koronavirüs sürecinde en çok kullanılan ürünler arasında yer alan cerrahi maskeler ile alakalı olarak sıkıntılar bitmek bilmiyor. Önce devlet tarafından dağıtımı yapılan ardından ise satışına izin verilen cerrahi maskeler tavan fiyatın üzerinde bir fiyatla vatandaşlara satılmaya başlandı.

Ticaret Bakanlığı geçtiğimiz günlerde cerrahi maskeler için 1 TL tavan fiyat belirlemiş ve bunun üzerinde bir tutarda maske satışını yasaklamıştı. Ancak fırsatçıları Ticaret Bakanlığının yasağı da durdurmaya yetmedi.

TİCARET BAKANLIĞININ TAVAN FİYATINI DELDİLER

Maskesiz sokağa çıkmanın çok sayıda şehirde yasaklanmasının ardından maskelere olan talep oldukça arttı. Bunu ranta çevirmek için bazı satıcılar Ticaret Bakanlığının tavan fiyatını deldiler. Bunun için çok çeşitli uygulamalar yapan fırsatçılar dezenfektan ve maskeleri aynı pakette satarak maske fiyatlarını yukarıya çektiler.

Normalde 50 TL'ye satılan dezenfektanlar 50'lik cerrahi maske ile beraber satılmaya başlandı. Bu pakete de 132 TL fiyat biçildi. Bu şekilde 50 maske vatandaşlara 82 TL'ye satılıyor. Maskeler bu yöntemle vatandaşlara 1,6 TL'den satılıyor.

BAZI ECZANELER 2 TL'DEN MASKE SATIYOR!

Ayrıca bazı eczaneler de vatandaşlara yüksek fiyattan maske satışlarıyapmaya başladılar. İnternette bulunan şikayet sitelerinde yer alan bilgilere göre vatandaşlardan bazı eczaneler cerrahi maskeler için 2 TL ücret talep ediyorlar. Bu fiyata tepki gösteren vatandaşlara ise eczane çalışanlarının “git istediğin yere şikayet et” diyerek kaba bir yaklaşım gösterdikleri ifade edildi.

Öte yandan devlet tarafından vatandaşlara ücretsiz maske dağıtımı eczanelerden yapılırken bunda da zorluk çıkarılmaya başlandı. Maske satışı yapabilmek için yine bazı eczaneler ücretsiz maskeleri vatandaşlara vermemeye başladılar.

MASKE FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?

Türkiye'de şu anda günde 40-50 bin civarında cerrahi maske üretiliyor. Sektör temsilcilerine göre 1 TL'lik maske fiyatı üreticiye de satıcıya da kar getiriyor. İlerleyen günlerde çok üretim sebebiyle maske fiyatlarının düşürülebileceği de dile getirilmeye başlandı. Ancak fırsatçıların bunu vatandaşa yansıtmaları çok uzak bir ihtimal oalrak değerlendiriliyor.

isbilgisi.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@