Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile birlikte geçtiğimiz Haziran ayında dar gelirli vatandaşlara destek olmak amacı ile aile destek ödemelerinin yapılacağı öğrenilmişti. Yapılan açıklama ile birlikte belirli şartları sağlayan kişilere yapılacak olan bu ödemeler için kişilerin e devlet üzerinden başvurularını yapmış olması gerektiği öğrenildi. Konuya dair yapılan bu açıklama ile birlikte her ay bakanlık tarafından yapılacak olan destek ödemelerinin hesaba ne zaman yatırıldığı konusu da merak konusu olmaya başladı. 

AİLE DETEK ÖDEMESİ NE KADAR? 

Konu hakkında vatandaşlara yapılan bu yardımın boyutları merak konusu iken Bakanlık tarafından her ay vatandaşlara verilen destek ödemesinin miktarlarının 85 TL ile 1250 TL arasında değiştiği ifade edilmişti. Kişilerin gelir düzeylerine göre değişiklik gösteren bu miktarlar hakkında yapılan açıklamalara göre ödenecek olan tutarlar şu şekilde verildi;

450 TL ve altı - 1.250 TL
450 TL üzeri/ 911,15 TL ve altı- 1.100 TL
911,15 TL üzeri/ 1372,30 TL ve altı- 950 TL
1372,30 TL üzeri/ 2.835,60 TL’den az- 850 TL

KİMLER DESTEK ÖDEMESİNDEN FAYDALANABİLİR? 

Bakanlık tarafından verilen bu destek ödemesi hakkında en çok merak edilen konulardan biri de bu destek ödemesinden kimlerin, nasıl faydalanabileceği oldu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen kurallar çerçevesinde kişilerin sağlaması gereken belli başlı şartların bulunduğu, bu şartların ise şu şekilde olduğu ifade edildi;

  • Türk vatandaşı olmaması,
  • Mavi Kart sahibi olması,
  • Yerleşim adresinin yurt dışında olması,
  • 18 yaşından küçük olması,
  • Hanesinde memur, noter veya muhtar olarak çalışan ya da yurtdışında çalışan, yurtdışı borçlanan yahut özel sandıklar kapsamında olan kişi ya da kişilerin bulunması, durumlarında başvurular değerlendirmeye alınamayacağı ifade edildi. 

MART AYI DESTEK ÖDEMELERİ HESABA YATTI MI? 

TOKİ'den 4.650 TL taksitle hiç evi olmayanlara kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı! TOKİ'den 4.650 TL taksitle hiç evi olmayanlara kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı!

Destek ödemesi alan kişiler tarafından Mart ayına girmemiz ile birlikte ödemelerin hesaplara ne zaman yatacağına dair merak edilenler de artmaya başladı. Konuya ilişkin gelen bilgilere göre destek ödemelerinin hesaplara ne zaman yatırılacağı konusunda henüz net bir bilgi olmasa da, hesaplara yatırıldığına dair açıklamanın Aile Bakanlığı tarafından da gerçekleştirildiği öğrenildi.