Marketlerin Koronavirüs Fırsatçılığı! Sebze ve Meyve Fiyatları İki Katına Çıkarıldı!

Koronavirüs salgını nedeniyle alışverişini pazarlar yerine marketlerden yapmaya başlayan vatandaşlar artan fiyatlardan şikayetçiler. Marketlerin fırsatçılığı 'pes' dedirtti! Fiyatların 4 katına kadar yükseltildiği görülürken seç al sistemi de sonlandığı için paketlenen ürünlerde bozuk ve ezik ürünlere yer verildiği belirlendi.

EKONOMİ 18.04.2020 - 09:16 18.04.2020 - 09:16

Koronavirüsle mücadele ekonomik yönden de devam ediyor. Alınan çeşitli ekonomik tedbirler neticesinde vatandaşların rahat bir nefes almaları amaçlanıyor. Destek ve önlemler hız kesmeden devam ederken, durumdan faydalanmak isteyen fırsatçılar da sürece dahil oldular. Pazarlarda sosyal mesafenin korunamaması, vatandaşların daha kalabalık yerlere girme korkusu nedeniyle alışverişleri için marketleri tercih etmeye başladıkları belirlendi.

Durumu fırsat bilen marketçilerin birçoğu ise durumdan ve vatandaşların mağduriyetlerinden faydalanmak istediler. Ulusal zincir marketlerinde olduğu gibi yerel marketlerde de durumun fırsata çevrildiği görüldü. Fiyatların arttığını gören vatandaşlar büyük şok yaşadılar.

Fiyatlar İki Katına Çıktı!

Marketlerde sebze ve meyve fiyatlarının iki katına çıkması vatandaşı maddi açıdan zorlamaya başladı. Hijyenik sebepler nedeniyle marketlerde bir süreliğine seçme sistemi de ortadan kaldırıldı. Pek çok ürün paketlenerek satışa sunuluyor. Vatandaş poşet içerisinde görmeden aldığı ürünlerin bozuk ya da ezik çıktığını görünce daha büyük bir şok yaşadı.

Marketlerde meyve ve sebzelerin haldeki fiyatları ile karşılaştırılmasının ardından 4 kata varan zamlarla satıldığı belirlendi. Halde 2 liradan satılan salatalığın kilosu marketlerde 5 liraya kadar çıkıyor. Yapılan değerlendirmelerde en fazla artışın narda olduğu belirlendi. Halde kilosu 4 liraya satılan narın marketlerde 13 liraya satılması dikkat çekti. Büyük marketlerde ise fiyatların  4 5 katına çıkması pek çok vatandaşın mağduriyet yaşamasına neden oldu.  

isbilgisi.com