Mantar yetiştiriciliği hibe desteği için en kapsamlı destekler ve hibeler Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından veriliyor. Bu konuda Tarım ve Orman Bakanlığı yeni girişimcilere 30.000 TL’ye kadar hibe kapsamında destek veriyor.

Mantarın hem iç piyasada çok talep görmesi hem de ihracat potansiyelinin olması özellikle bu alanda yatırım yapacak olan girişimci sayısının her gün daha da artmasına yol açıyor. Diğer yandan mantar yetiştirme küçük ve sermayesi dar girişimciler için de uygun bir yatırım şekli çünkü çok fazla yatırım ve sermaye gerektirmiyor. Bugün bakıldığında 40.000 TL sermaye ile mantar yetiştirmeye başlamak mümkün.

Mantar Yetiştiriciliği Hibe Desteği Kapsamı Nedir?


Devlet tarafından verilen mantar yetiştiriciliği desteklerinin kapsamı klasik kültür mantarı ve istiridye mantarını kapsıyor. Son zamanlarda özellikle kilo fiyatı çok yüksek olan trüf mantarı için de destekler talep edilse de bu alanda yetiştiricilik teknik sebeplerle henüz desteklenemiyor. Diğer yandan istiridye ve kültür mantarının aynı koşullarda ve aynı tip tesislerde yetiştirilebilmesi söz konusu.

Mantar Yetiştiriciliği Hibe Desteği Hangi Kurumlardan Alınır?


Hangi kurumların mantar yetiştiriciliği hibe desteği verdiği konusunda üç önemli kurum söz konusu. Bunlar:

 • Tarım ve Orman Bakanlığı
 • KOSGEB
 • Tarım kredi kooperatifleri


Mantar yetiştiriciliği hibe desteği almak isteyen bir girişimci bu üç kurumdan birisine başvurabilir. Burada Tarım ve Orman Bakanlığı hem hibe desteği veriyor hem de aynı zamanda mantar yetiştiriciliği kursları ile girişimcileri tam anlamıyla yetiştirici olmaya hazırlıyor.

Mantar Yetiştiriciliği Hibe Desteği Kimlere Verilir?


Kimlerin devletten mantar yetiştiriciliği hibe desteği alabileceği konusunda özellikle devletin genç ve yeni girişimcileri desteklediğini söylemek doğru olur. Gerek Tarım ve Orman Bakanlığı gerekse KOSGEB olsun genellikle daha önce işletme kurmamış veya işletmesini kuralı 1 yıl geçmemiş genç girişimcileri destekliyor. Diğer yandan bu alanda yatırımı olan ancak zaman içinde finansal sıkıntı çekmeye başlamış girişimciler kooperatifler aracılığı ile de kredi alabilir.

Mantar Yetiştiriciliği Hibe Desteğine Başvuru Şartları Neler?


Devletten mantar yetiştiriciliği hibe desteğine başvurmak için gerekli olan koşullar Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından aşağıdaki gibi belirlenmiş:

 • Büyüklüğü en az 100 m2 olan bir çiftlik kurmak.
 • Kapalı ve 3 kat çelik raf kurulumuna uygun bir yetiştirme alanı kurmak.
 • Yetiştirme için gereken sulama, nemlendirme, ısıtma ve havalandırma tesisatlarını kurmuş olmak.
 • Kompost gübre saklamak için uygun alanı olmak.
 • İlaçlama ekipmanlarına sahip olmak.
 • Yıllık minimum 15 ton kompost gübre kullanmak.
 • Destek başvurusu ile beraber Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından zorunlu tutulan 1 aylık mantar yetiştiriciliği kursunu tamamlamış olmak.
 • Gerekli iş güvenliği ekipmanlarına sahip olmak.
 • Daha önce söz konusu destekten yararlanmamış olmak.
 • Destek kapsamında kurulan çiftliğin yeni kurulmuş olması.

Mantar Yetiştiriciliği Hibe Desteği Ne Kadardır?


Devlet tarafından verilen mantar yetiştiriciliği desteklerinin tutarı Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından en fazla 30.000 TL ve %50 olarak belirlenmiş. Örneğin mantar yetiştiriciliği hibe desteği almak isteyen bir kişi 80.000 TL’lik bir yatırım yapmak isterse bu yatırımın %50’si 40.000 TL olmasına rağmen ancak 30.000 TL’lik kısmını Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan destek olarak alabiliyor. Diğer yandan 40.000 TL’lik yatırımı olan bir yetiştirici de üst sınır 30.000 TL olmasına rağmen yatırımımın %50’si olan tutarı yani en fazla 20.000 TL’yi hibe olarak alabiliyor.

Kaynak: www.isbilgisi.com

ISBILGISI.COM ÖZEL HABERİDİR, AKTİF LİNK BAĞLANTISI VERİLMEDEN HABERİN BİR BÖLÜMÜ YA DA TAMAMI KOPYALANAMAZ / ALINTILANAMAZ... YASAL HAKLARIMIZ SAKLIDIR.