Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremin ardından 44 binin üzerinde can kaybı yaşanırken birçok binanın enkaza dönüşmesi nedeniyle vatandaşlar enkaz altında kalmıştı. Merkez üssü Kahramanmaraş olan deprem binaların yıkılmasına ve çevre 10 ilinde depremden etkilenmesine neden olurken binlerce vatandaş hayatını kaybetti. 

Türkiye'nin derinden yaralanmasına neden olan Kahramanmaraş merkezli depremin meydana gelmesinin ardından ülke çapında deprem farkındalığı adına yapılan araştırmalar artmaya devam ederken vatandaşlar meydana gelen deprem nedeniyle olası deprem durumu için önden hazırlıklarını tamamladı. 

BİNA GÜÇLENDİRME FİYATI NE KADAR?

Birçok kişi deprem çantası hazırlarken aynı zamanda binaların hasar tespit çalışmaları da başladı. Özellikle de Kahramanmaraş merkezli depremin ardından uzman isimler İstanbul'u yaklaşan bir deprem için uyarmaya devam ederken vatandaşlar olası bir İstanbul depremi için can güvenliklerini düşünerek adımlar atmaya başladı. Olası bir depreme hem kendilerini hem de binalarını hazırlayan vatandaşlar için bina güçlendirme fiyatı 250 bin TL olarak verildi. 

Deprem riski taşıyan binaların güçlendirme çalışmaları meydana gelen depremin ardından dikkat çekti. Deprem etkisi oldukça büyük olurken uzmanların İstanbul ve İzmir'i uyarmasının ardından milyonlarca kişi depremle ilgili hem kendileri için hem de binaları adına önlemler almaya başladı. Özellikle de depremde yıkılma riski taşıyan binalar için güçlendirme çalışmaları yapılmaya devam ederken binasına güçlendirme çalışması yaptırmak isteyen kişiler fiyat araştırması yapmaya başladı. 

Öğrencilere 11 bin 402 TL maaş bağlanacak Öğrencilere 11 bin 402 TL maaş bağlanacak

BİNA GÜÇLENDİRME FİYATI

Riskli binaları depreme dayanıklı hale getirmenin maliyetini Deprem Güçlendirme Derneği Başkanı Sinan Türkkan açıkladı. 10 ilde yıkıma neden olan Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremin ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum açıklamasında “Tüm Türkiye’de incelenen 1 milyon 316 bin binada, 534 bin bağımsız bölüm ve 173 bin binanın ağır hasarlı, yıkık veya acil yıkılacak olduğunun tespitini yaptık.” demişti. 

Ağır hasarlı binaların yıkılması şart koşulurken orta ve hafif hasarlı binalar içinse güçlendirmeler yapılmaya devam ediyor. orta ve hafif hasarlı binaların güçlendirmesi yapılırken bir bina için ortaya çıkan maliyet dudak uçuklattı. Bina güçlendirme maliyetini merak eden vatandaşlar için açıklamada bulunan Türkkan “Güçlendirmenin kendisi aşağı yukarı daire başı 250 bin TL mertebesinde tamamlanmış olacak. Ancak vatandaş burada bu çalışma yapıldıktan sonra doğramalarını da değiştirmek istiyor. Yerdeki parkesini değiştirmek istiyor. Bununla ilgili de daire başı 100-150 bin TL’lik ilave maliyet geliyor.”