Maliye Bakanından Asgari Ücret Açıklaması! 2021'de Asgari Ücret Kaç TL Olacak?

Milyonlarca çalışan vatandaş asgari ücretlere yapılacak olan Ocak 2021 zammını büyük bir merakla  bekliyorlar. Vatandaşlar Aralık ayının başında toplanacak olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu'ndan çıkacak kararı merak ediyor. Asgari ücret 2021'de kaç TL olacak? Asgari ücret ile alakalı son dakika gelişmeleri nelerdir?

EKONOMİ 25.11.2020 - 19:03 25.11.2020 - 19:03

Türkiye'de milyonlarca çalışan asgari ücret karşılığında bir gelir elde ediyor. Özel sektörde çalışanların büyük çoğunluğu asgari ücret alıyorlar. Bu çalışanların aileleri de düşünüldüğünde asgari ücretle alakalı yapılan zamlar direkt olarak milyonlarca insanı ilgilendiriyor. Asgarş ücret zammı ne kadar olacak? Asgari ücret zammı ne zaman açıklanacak? 2021 asgari ücret zammı için konuşulan rakamlar nelerdir?

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİR?

Asgari ücreti belirleme yetkisi Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na aittir. Ancak bakanlık bu yetkiyi direkt olarak kullanmamaktadır. Her yıl bir sonraki yılın asgari ücretini belirlemek için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Asgari Ücret Tespit Komisyonu kurulur. Bu komisyon ilk toplantısını Aralık ayının ilk haftasında yapar ve komisyana Aile, çalışma ve Sosyal Hizmerler Bakanı başkanlık yapar. İşveren ve işçi temsilcilerinin de bulunduğu komisyonda bir sonraki yılın asgari ücreti ile alakalı olarak temsilcilerin teklifleri alınır. Bu teklifler 4 toplantıda değerlendirilir ve son belirlenen teklif oylamaya sunulur. Oylamanın ardından kabul edilen tutar bir sonraki yılın asgari ücret tutarı olarak açıklanır.

ASGARİ ÜCRETE SON 5 YILDA NE KADAR ZAM YAPILDI?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından son 5 yılda asgari ücrete yapılan zam oranları 2021 asgari ücrtet tespiti için tahmin yapma imkanı veriyor. Buna göre Türkiye'de asgari ücrete 2016 yılında yüzde 30 zam yapılmıştı ve o dönem enflasyon yüzde 8,8 olmuştu. 2017 yılında asgari ücrete yüzde 7,9 zam yapılmıştı ve enflasyon oranı yüzde 8,53 olmuştu. 2018 yılında ise asgari ücret yüzde 14,2 zamlanmış ve enflasyon oranı yüzde 11,92 olmuştu. 2019 yılında asgari ücrete yüzde 26,1 zam yapılmış, enflasyon oranı ise yüzde 20,30 olmuştu. 2020 yılında ise asgari ücret yüzde 15 zamlanmış ve enflasyon oranı yüzde 11,84 olmuştu.

MALİYE BAKANI LÜFTİ ELVAN'DAN ASGARİ ÜCRET ZAMMI AÇIKLAMASI

Hazine Ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan yapmış olduğu açıklamada fiyat istikrarına yönelik politikalar gereği ücret ve fiyatlamalarda enflasyon hedeflerine uygun belirleme yapılmasınına artık daha fazla önem verileceğini duyurdu. Bu da asgari ücretin tespit edilmesi konusunda enflasyon hedeflerinin dikkate alınacağı anlamını taşıyor. 2020 enflasyonu yerine artık asgari ücretin 2021 enflasyon hedefine göre belirlenmesine artık kesin gözüyle bakılıyor.

ASGARİ ÜCRET 2021'DE KAÇ TL OLACAK?

Hazırlanan orta vadeli program kapsamında 2021 yılı için hedeflenen enflasyon rakamı yüzde 8 olarak bildirildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın politikası gereği asgari ücrete zam bu rakam üzerinden yapılacak. Yüzde 8'in üzerinde gerçekleşecek olan asgari ücret zammı için tahmin edilen rakamın ise yüzde 11 olacağı bildirildi. Şu anda net 2.324 TL olan asgari ücret yüzde 11'lik zammın ardından net 2.579 TL olacak. Bu hesaplamaya göre asgari ücrete 2021'de 255 TL'lik bir zam yapılacak.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@