Mahkemeden Emsal Karar Çıktı! Yıllardır Su Faturalarının İçinde Ödenen O Paralar Geri Alınabilecek!

Manisa 2. İdare Mahkemesi tarafından Türkiye'deki tüm büyükşehirlerde yaşayan vatandaşları çok yakından ilgilendiren emsal bir karara imza atıldı. Buna göre büyükşehirlerdeki su aboneleri hat bakım ve işletme bedeli adı altında ödedikleri paraların tamamını yasal faiziyle geri alabilecekler. İşte emsal niteliği taşıyan kararın detayları...

EKONOMİ 02.11.2020 - 15:45 02.11.2020 - 15:45

Manisa 2. İdare Mahkemesi tarafından alınan emsal niteliğindeki karar tüm büyükşehirlerde yaşayan vatandaşlara su faturalarında ödedikleri hat bakım ve işletme bedelini geri alma imkanı tanıdı. 2018 yılından itibaren Manisa'da alınan ilgili bedel mahkeme tarafından haksız bulundu. Belediyenin bu paraları vatandaşlara iade etmesine karar verildi.

HAT BAKIM VE İŞLETME BEDELLERİ GERİ ALINABİLECEK

Manisa Yurttaş İnisiyatifi üyesi Uğur Doğan, Manisa Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) binasının önünde basın açıklaması yaparak yeni gelişmeyi kamuoyuna duyurdu. Doğan yaptığı açıklamada 36 aydır Manisa'nın Şehzadeler ilçesin su abonelerinden alınan hat bakım ve işletme bedelinin MASKİ'ye verilecek bir dilekçeyle geri alınabileceğini ifade etti.

Açtığı davayı kazanan Uğur Doğan bu kararın sadece Manisa ile sınırlı kalmadığını belirterek, “Mahkeme emsal bir karara imza attı. Sadece Manisa'da değil Türkiye'de 20 büyükşehirde su abonesi vatandaşlar ödedikleri bu paraları geri alabilirler. Bu karar emsal gösterilerek yıllardık ödenilen hat bakım ve işletme bedeli yasal faizi ile belediyelerden talep edilebilir. Belediyeler buna rıza göstermezlerse dava açılabilir. Belediyeler yapmaları gereken bir işin maliyetini vatandaşın sırtına yükleyemezler.” dedi.

YILLARDIR ÖDENEN PARALAR YASAL FAİZİ İLE GERİ ÖDENECEK!

Emsal niteliğindeki bu kararın ardından belediyelerin nasıl bir tavır takınacakları bilinmiyor. Her belediye su abonelerinden farklı oranlarda hat bakım ve işletme bedeli tahsil ediyor. Manisa'da bu tutar fatura başı 3 TL olarak alınıyordu. Yıllardır bu bedeli ödeyen vatandaşlara yasal faizi ile bu paraları geri alma imkanı doğdu.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@