Ana Sayfa DÜNYA Maduro, Kolombiya İle İlişkileri Kesme Kararı Aldı

Maduro, Kolombiya İle İlişkileri Kesme Kararı Aldı

Venezuela Devlet Başkanı Nicholas Maduro Kolombiya ile ilişkileri tamamen kestiklerini açıkladı.

5
0
Paylaş

Venezuea’da devlet başkanlığı görevinde olan Nicolas Maduro, Kolombiya ile yapılan bütün siyasi ve diplomatik ilişkilerin kesilmiş olduğunu açıkladı. Maduro bu noktada yapmış olduğu açıklamasında faşist Kolombiya hükümeti tarafındanyapılmakta olan saldırganlıklara daha fazla tahammul edemeyeceğini belirtirken, bu yüzden Kolombiya ile yaptıkları bütün ilişkileri de keseceklerini belirtti.

Maduro açıklamalarında muhalefetin ülkeye zorla insani bir yardım sokma çabalarına aracılık etmeye çalışmasından sonra Kolombiyalı diplomatik temsilciliklerin ise ülkeyi terk etmesi için onlara tam 24 saat süre verdi. Daha önceden Venezuela’da çoğunluğun muhaliflerden oluştuğu ulusal Meclis’in başkanlığını yapan Juan Guaido kendisini devletin geçici başkanı ilan etmişti.

Guaido’nun kendisini ülkenin geçici başkanı ilan etmesini ise başta ABD olmak üzere Avustralya, Kanada, Kolombiya, Ekvador, Peru, Brezilya, Şili, Paraguay, Kosta rika, Arjantin ve Guatemala gibi farklı ülkeler tanımıştı. Son aşamada ise Avrupa Parlamentosu da bu noktada bir adım atma yoluna gitmişti.

Türkiye, Meksika, Rusya, Küba, İran, Çin ve Bolivya ise muhalefet liderinin bu noktadaki açıklamasını kabul etmeyerek Venezuela Devlet Başkanı noktasında Nicolas Maduro’yı tanıdıklarını ve destek verdiklerini açıkladı. Maduro bu noktada ABD ile yapmış oldukları politik ilişkileri ve diplomatik ilişkilerini kesme yoluna gittiklerini fakat yapılan ticari ilişkilerin devam edeceğini açıklamıştı. Trump ise bu noktada Venezuela’ya asket gönderilmesini seçeneklerden birisi olarak düşündüklerini açıklamıştı. Henüz bu noktada bir adım atılmadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here