Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren EYT ile ilgili çalışmalar bugün meclisin açılması ile devam edecek. 2 milyon 500 bin kişinin emeklilik hayalini gerçekleştirecek olan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili yeni gelişmeler yakından takip edilmeye devam ederken atılan adımlar vatandaşın ilgisini yakından çekmeye devam ediyor. 

EYT'DE MADDELER

Farklı sektörden çalışan milyonlarca kişinin ortak noktalarından birisi de emeklilik olurken Emeklilikte Yaşa Takılanlar mecliste göz kulak asmış durumda. Pek çok kişi EYT düzenlemesi ile ilgili detayları merak ederken bu noktada yapılan açıklamalar da dikkat çekti. 

TOKİ'den 4.650 TL taksitle hiç evi olmayanlara kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı! TOKİ'den 4.650 TL taksitle hiç evi olmayanlara kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı!

Merkez üssü Kahramanmaraş olan iki büyük depremin ardından meclis çalışanlarının deprem bölgesinde çalışmalarına devam etmesi gündeme ait birçok konunun askıya alınmasına neden olmuştu. 2022 Yılının son aylarından bu yana tartışılmaya devam eden EYT'de askıya alınan konular arasında yer almış ve EYT'nin kesinleşmesi için 28 Şubat tarihi vermilmişti. Meclis çalışmalarına 28 Şubat Salı itibari ile bugün dönerken gelecek her türlü güzel haber 2 milyon 500 bin kişiyi yakındann ilgilendiriyor!

ADIM ADIM AÇIKLANDI!

Pek çok alt başlık ve içeriğe sahip olan EYT düzenlemesi 5 ana madde üzerinde şekillenirken bugün meclisin açılmasının ardından milletvekillerinin oylamasına sunulacak EYT düzenlemesi ile ilgili 5 madde merak konusu oldu. EYT'de adım adım büyük bir yol kat edilirken şekillendiği 5 ana madde şu şekilde yer aldı;

  • EYT'de milyonların emekli olmasını sağlayacak ilk şart 8 Eylül 1999 tarihi öncesi sigorta girişlerinin başlamış olması olacak. Söz konusu tarihi kıl payı bile kaçıranlar EYT kapsamı dışında kalacakken bu konuya herhangi bir esneklik getirilmeyecek.
  • Bir diğer ikinci madde ise prim günü eksik olan vatandaşlar için. Prim günü eksik olan kişiler emekli olmak ve EYT'den yararlanabilmek için 2 yöntemi kullanabilecek. Erkekler emeklilik için ''askerlik borçlanması' yapılabilecekken, kadınlar ise 'doğum borçlanması' yaparak prim günü sayılarını tamamlayabilecekler. 
  • işe giriş tarihi 1999 yılına yaklaşan vatandaşlar için aranan prim gün sayısı şartı da yukarı yönlü şekilde hareket edecekken bu düzenleme 'kademeli prim sistemi' nedeniyle devreye sokuldu. 
  • EYT tasarısı Resmi Gazete'de yayınlandıktan sonra başvuruların ardından ilk maaşlar toplu şekilde 1 Mart tarihinde yatacak. 
  • Staj ve çıraklık noktasında 'kısa süreli sigorta' nedeniyle EYT kapsamında sayılmayacak.