Ana Sayfa EKONOMİ Macaristan Euro’ya Geçme Kararı Aldı

Macaristan Euro’ya Geçme Kararı Aldı

Macaristan yerel para biriminden ayrılıyor. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde resmen Euro kullanmaya başlayacak.

9
0
Paylaş

Macaristan yerel para biriminden ayrılarak AB para birimi olan Euro’ya geçmeyi hedefliyor. Konuyla alakalı Macar Merkez Bankası müdürü Pazartesi günü altıncısı düzenlenen Sándor Lámfalussy Konferansında önemli açıklamalar yaptı. Önümüzdeki yıllarda Macaristan’ın Euro’yu kabul edeceğini söyledi. Müdür Euro’ya geçiş ile alakalı net bir süre vermese de önümüzdeki birkaç yıl içerisinde Macaristan’ın resmen Euro kullanmaya başlaması bekleniyor.

Macar Ticaret Bakanlığı bloğunda yer alan bilgilere göre ortak para birimi avro gelecekte kriz olacaksa ülkede avronun yürürlüğe girdiği zaman başka bir ekonomik kriz olmayacağı düşünülüyor. Macaristan yerel para biriminden ayrılarak AB para birimi olan Euro’ya geçmeyi hedefliyor. Konuyla alakalı Macar Merkez Bankası müdürü Pazartesi günü altıncısı düzenlenen Sándor Lámfalussy Konferansında önemli açıklamalar yaptı. Önümüzdeki yıllarda Macaristan’ın Euro’yu kabul edeceğini söyleyen müdür Euro’ya geçiş ile alakalı net bir süre vermese de önümüzdeki birkaç yıl içerisinde Macaristan’ın resmen Euro kullanmaya başlaması bekleniyor.

Macaristan ise 2008 ekonomik krizinden çok fazla ders çıkarmış durumda hızlı hareket etme ve Merkez bankalarının iyi yönetme stratejik ve İttifak içinde hareket etmek Macaristan hükümetinin en büyük icraatları olarak görülüyor.

Ayrıca sadece Macaristan değil diğer Doğu Avrupa ülkeleri ileride avroyu kabul etmek için anlaşma sağladıkları bildirildi. Eğer herhangi bir sorun yaşanmazsa birkaç yıl içerisinde yerel para birimi kullanan çok sayıda ülke Euro’ya geçiş yapmış olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here