Koronavirüs salgınında risk grubunda olan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar için sokağa çıkma yasağı getirilmişti. Yasakla birlikte pek çok vatandaş, mazereti olsa bile tek güvenlik güçleri ve sağlık ekipleri olmadan, acil durumlar dışında sokağa çıkamayacaklar. Bu durum çeşitli mağduriyetlerin yaşanmasına neden oldu. Emeklilerin aylık maaşlarını çekemedikleri bu yüzden zorluk yaşadıkları tespit edildi.

Pek çok emekli bankayı arayarak durumu izah etti ve emekli aylıklarının her aya eve getirilmesini istedi. Bankalar tarafından bu tür bir uygulamanın gerçekleştirilmemesi üzerine duruma çeşitli alternatifler üretilmeye başlandı. Bankalar, yaşlıların aylıklarını almaları için vekalet verebileceklerini ifade ederken eve maaş getirme gibi bir hizmetlerinin olmadığını dile getirdiler.

Türkiye Bankalar Birliği tarafından gelen şikayetler ve istekler üzerine bir açıklama yapıldı. Açıklamada ‘Müşteriler için verilen hizmetlerin bu zor günlerde de aralıksız olarak devam etmesini istiyoruz. Yaşanan sorunların en az seviyeye indirilmesi için bankalar ve ilgili kurumlar arasında bir köprü görevi üstlendi. İlişkileri geliştirmek için çalışıyoruz’ dedi.

Bankalar ‘Anlayış’ İstiyor

Evden çıkamayan kişiler için emekli aylığının hak sahiplerine nasıl ulaştırılacağı ve yaşanan mağduriyetin hangi yollarla çözüleceği konusunda çeşitli tartışmalar meydana gelmişti. Bunun üzerine vatandaşlara dijital kanalları kullanabilecekleri belirtilirken, bir yakınları için vekalet vererek maaşlarına ulaşabilecekleri önerildi.

Eve maaş hizmetinin bulunmadığı bankalar, zor günlerde çalışanlarının sağlığını korumak, en iyi şekilde hizmet vermek ve süreci devam ettirmek için vatandaşlardan biraz ‘anlayış’ beklediklerini dile getirdiler.