Koronavirüs salgını nedeniyle durgunlaşan işler, kepenk kapatan iş yerleri ve zarar açıklayan sektörler nedeniyle ekonomik sıkıntılar yaşanmaya başladı. Pek çok vatandaşın son dönemlerde en çok araştırma yaptığı konulardan birisi de kredi kullanımı oldu. Devlet tarafından açıklanan destek paketi içerisinde yer alan kredi imkanlarından yararlanamayan vatandaşlar bu dönemde ne kadar kredi kullanabileceklerini ve nasıl kredi alabileceklerini düşünüyorlar.

Vatandaşların maaşlarına ve gelirlerine göre belirlenen kredi limitleri, çeşitli faktörler göz önünde bulundurularak hesaplanıyor. Çeşitli ihtiyaçlara yönelik hazırlanan ihtiyaç, konut ve taşıt kredisinin hesaplanma sürecini ve püf noktalarını sizlerle paylaşıyoruz.

Maaşa Göre Ne Kadar Konut, İhtiyaç ve Taşıt Kredisi Kullanılabilir?

Bankaların belirlediği ortak kriterlere göre bir kişinin kredi limitini aylık olarak elde ettiği geliri belirliyor. Geliri olmayan vatandaşların kredi başvuruları bankalar tarafından reddediliyor. Bu noktada bankalar verdikleri kredinin geri ödenmesi sırasında bir garanti istiyorlar. Konut, taşıt ve ihtiyaç kredilerinin alımı sırasında miktarlar ve şartlar değişiklik gösterdiği için vatandaşlardan istenen şartlarda değişebiliyor.

Konut kredisi yüksek meblağlardan oluştuğu için bir kişinin maaşının yüzde 70’lik kısmını kredi taksit ödemelerine ayırması gerekebilir. Bu noktada konut kredisi çekecek olan vatandaşların maaşlarının da yüksek olması gerekir. Yüksek miktarda meblağlar için maaş faktörü son derece etkilidir.

Taşıt ve ihtiyaç kredisi almak isteyen vatandaşlar için durum biraz daha kolaydır. Bu tür kredilerin taksitlerinin maaşın yüzde 50’sinden fazla olmamasına dikkat edilir.

Aylık ortalama 2 bin 500 lira maaş alan bir kişinin ihtiyaç ve taşıt kredisi alması halinde ödeyebileceği maksimum aylık taksit tutarı 1250 lira olacaktır. İhtiyaç ve taşıt kredilerinde vade seçeneği konut kredisine göre daha düşüktür. En yüksek vadeyle kredi kullanmak isteyen bir kişinin bu noktada 60 ay vadeli olarak kredi alabileceğini söyleyebiliriz. Aylık ortalama 2 bin 500 lira civarında maaş alan bir kişinin alabileceği maksimum kredi tutarı 40 bin lira ile 60 bin lira arasında değişiklik gösterecektir. Aylık gelir tutarı arttıkça vade seçenekleri ve ödenen taksit tutarı artacaktır. Dolayısıyla kullanılabilecek kredi tutarı da artacaktır.