2021 yılının sonunda hem döviz kurlarına hem de diğer alanlara bağlı olarak yükselmeye başlayan enflasyon oranı, 2022 yılı içerisinde de yükselen grafiklere sahip oldu. Maaş zamları enflasyona bağlı olarak hesaplanan milyonlarca emekli vatandaş yeni dönem zamlarını dört göz ile beklerlerken çalışmaları tamamlanan EYT yasası için de geri sayım başladı. 

Uzun süredir beklenen ve nihayet bu sene başlatılan EYT çalışmaları, geçtiğimiz haftalarda tamamlandı. Düzenleme çalışmalarının aralık ayı içerisinde Meclis’e taşınacağına ilişkin kesin bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan milyonlarca vatandaşın yüzünü güldürürken EYT’lilerin ve diğer hizmet kollarına mensup olan vatandaşların 2023 yılı maaşlarına ilişkin hesaplar yapılmaya başlandı. 

EYT yasası ile birlikte yaklaşık 1,5 milyon kişinin emekli olması planlanırken yeni yıl ile birlikte SSK, Bağ- KUR ve Emekli Sandığı’na mensup binlerce kişi de emeklilik hakkına kavuşacak. Bu noktada maaş hesaplarına ilişkin açıklamalarda bulunan AYBÜ Sosyal Araştırma Merkez Md. Yrd. Tarkan Zengin, maaşların nasıl yükseltilebileceğine ilişkin önemli bilgiler verdi. 

MAAŞ ZAMMI TAHMİNİ AÇIKLADI!

maas-hesabinda-kritik-detay-eytliler-de-yararlanabilecek-yuzde-8-oraninda-daha-fazla-maas-alab (2)

Dolar'ı olanlar buraya! Son 1,5 gününüz kaldı Dolar'ı olanlar buraya! Son 1,5 gününüz kaldı

Geçtiğimiz günlerde Kanal D Haber’e emekli maaşlarına ilişkin açıklamalar yapan AYBÜ Sosyal Araştırma Merkez Md. Yrd. Tarkan Zengin, 2022 yılı içerisinde emekli maaşlarına yansıtılan toplam zammın yüzde 78,69 olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı: “Aralık ayına ilişkin açıklanacak olan enflasyonun yüzde 4 olacağını varsayarsak 2023 Ocak ayı emekli maaş zammı yüzde 18,61 oluyor. Senelik enflasyonun yüzde 68,84 olacağı düşünülüyor. Büyüme oranının ise yaklaşık olarak yüzde 6 olacağı düşünülüyor. Tüm bu verilerden ek olarak yüzde 1,8’lik puan geldiği düşünülürse güncelleme katsayısı yüzde 70,64 olacak.”

YÜZDE 8’LİK MAAŞ ARTIŞI VURGUSU!

2022 yılında emekli olmanın 2023 yılında emekli olmaya oran ile daha avantajlı olduğunu belirten Zengin, “emekli maaşlarına yüzde 8’lik bir artışın yansıması sağlanmış olur” ifadelerini kullandı.