Türkiye'de koronavirüs süreci nedeniyle aksayan konulardan birisi olan ve KYK burs ve kredi başvuruları ile alakalı olarak müjdeli haber sonunda geldi. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı için burs ve kredi başvurularının alınmaya başlandığını duyurdu.

KİMLER BURS VE KREDİ BAŞVURUSU YAPABİLİR?

Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan yapılan resmi açıklamaya göre burs ve kredi başvurusunu hangi öğrencilerin yapabilecekleri ilan edildi. Buna göre şu öğrencilerin burs ve kredi başvuruları kabul edilecek:

-2020-2021 eğitim ve öğretim yılında Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı'na girerek ilk defa bir yükseköğretim programını kazanıp kayıt yaptıran öğrenciler

-Halen bir yükseköğretim kurumunda eğitimlerine devam eden ara sınıf öğrencilerinden burs ve kredi almayanlar

-Yurt dışında eğitim gören Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrenciler

KYK BURS VE KREDİ BAŞVURUSU NE ZAMAN VE NASIL YAPILACAK?

Yapılan bilgilendirmeye göre KYK burs ve kredi başvuruları bugün resmen başladı. Bu başvurular 3 Kasım 2020 günü saat 23:59'a kadar alınmaya devam edilecek. Burs ve kredi başvurusu yapmak isteyen öğrenciler E-Devlet üzerinden bu işlemlerini gerçekleştirecekler. E-Devlet sisteminde Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın hizmetleri arasında bulunan burs ve kredi başvurusu ekranı ile başvuru işlemleri yapılacak.Öğrenciler başvurusu sırasında verdikleri bilgileri son başvuru süresine kadar güncelleyebilecekler.

BURS VE KREDİ SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

KYK burs ve kredi başvuruları alındıktan sonra değerlendirme süreci başlayacak. Bu süreçte öğrencilerin başvuru sırasında verdikleri ekonomik, sosyal ve başarı durumlarına yönelik bilgiler ilgili kamu kurumlarından teyit edilecek. Buna göreburs ve kredi alacak olan öğrenciler belirlenecek. Burs ve kredi başvuru sonuçlarının ise ne zaman açıklanacağı henüz duyurulmadı.

isbilgisi.com