Türkiye'de KYK borçlusu vatandaşlar uzun bir süredir kendilerine yönelik bir kolaylık yapılmasını büyük bir merakla bekliyorlardı. AK Parti tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla hazırlanan yapılandırma paketi KYK borçluları için büyük bir umut oldu. Hazırlıkları tamamlanmak üzere olan yapılandırma paketinin kapsamına KYK borçlarının da alındığı bildirildi.

Üniversite eğitimleri sırasında KYK'dan öğrenim kredisi alan vatandaşlar mezun olduktan 2 yıl sonra bu borçları ödemeye başlıyorlar. Ancak bekledikleri gibi iş hayatına kavuşamayan vatandaşların KYK borcu geri ödemesinde aksamalar yaşanıyor. Bu aksamlar ile borç vadesi uzarken uygulanan aylık yüzde 1,40 yasal faiz ile borç katlanıyor. Bu nedenle şu anda Türkiye'de toplam 5 milyon vatandaşık KYK borcu bulunuyor. Bu vatandaşların 300.000'i ise yasal takip altındalar.

KYK BORÇLARI SİLİNECEK Mİ?

KYK borçlarına yönelik yapılandırma haberleri milyonlarca vatandaşı sevindirse de henüz detaylarının resmen açıklanmaması nedeniyle büyük bir belirsizlik yaşanıyor. Yaşanan beliriszlikten dolayı vatandaşlar uygulanacak olan yapılandırma kurallarının bir an önce açıklanmasını bekliyorlar. Ancak yeni yapılandırmanın daha önce çıkarılan ve uygulamaya sokulan yapılandırma kuralları ile benzer olacağının açıklanmış olması nedeniyle KYK borçlarının tamemen silinmesi gibi bir durumun gerçekleşmesi imkansız olarak gösteriliyor.

KYK BORÇLARINDAN FAİZLER SİLİNECEK Mİ?

KYK borçlarının üzerine binen ve ana paranın 2-3 katını bulan faizlerin silinip silinmeyeceği de merak edilen konular arasında bulunuyor. Öncelikle yine geçmiş yıllarda uygulanan yapılandırmalarda KYK borçlarından faizlerin topyekun silinmesi durumu hiç gerçekleşmedi. Ancak peşin ödeme durumunda faizlerin çok büyük bir kısmı daha önce silinmişti. Şimdi de aynı imkanın vatandaşlara verilmesi bekleniyor.

KYK BORÇLARI ERTELENECEK Mİ?

KYK borçları için merak edilen bir diğer husus da özellikle pandemi sürecinde vatandaşların sarsılan bütçeleri nedeniyle bu borçların ertelenip ertelenmeyeceği oldu. KYK borçları için yeni yapılandırma paketinde bir erteleme imkanı tanınacağı bildirildi. Buna göre yapılandırma işlemlerini gerçekleştiren vatandaşlar taksitlerini 1 yıl sonra ödemeye başlayacaklar. Hem uygun imkanlarla yapılandırma gerçekleştirebilecek vatandaşlar 1 yıllık aradan sonra borçlarını geri ödemeye başlayacaklar.

KYK BORÇLARININ YAPILANDIRMASI NEREDE VE NASIL YAPILACAK?

KYK borçlarının yapılandırması yeni yapılandırma paketinin devreye girmesi ile vatandaşların kullanımına açılacak. Bu yapılandırma işlemleri vatandaşların bağlı bulundukları vergi dairelerinden şahsen yapılacak. Ayrıca internet üzerinden de yapılandırma yapma imkanı vatandaşlara verilecek. Yeni yapılandırma paketinde KYK borçları için peşin ödeme ve taksite bölme gibi imkanlar vatandaşlara sunulacak. KYK borçlusu vatandaşlar bütçelerine en uygun taksit seçeneğini veya peşinde ödemeden kaynaklanan indirim avantajlarını kullanrak borçlarını yapılandırabilecekler.