KYK Borçları Nasıl Ertelenir? KYK Borçlarına Faiz İndirimi Gelecek Mi?

Binlerce mezun ve öğrencinin nasıl ödeyeceklerini düşündükleri KYK borçları ile ilgili yeni bir çalışma yapıldı. KYK faiz indirimi gelecek mi? Borç erteleme nasıl yapılır?

EKONOMİ 25.06.2020 - 20:10 25.06.2020 - 20:10

Binlerce öğrenci ve mezunu yakından ilgilendiren KYK borçlarını nasıl ödeyebileceklerini düşünenler büyük panik yaşıyorlar. Bu durumda sık sık herhangi bir indirim yapılıp yapılmayacağı konusunda iddialar gündeme gelmeye başladı. Zaman zaman borçların faizlerinin silinebileceği ya da daha kolay ödeme sistemlerinin geliştirilebileceği yönünde bazı iddialar gündeme gelmesine rağmen konu hakkında herhangi bir sonuç alınamadı.

KYK kredileri her ay öğrencilere burs olarak belirli günlerde yatırılır. Ancak okul bittikten ve ödeme zamanı geldikten sonra pek çok öğrencinin zorluk yaşadığı biliniyor. Ödemeleri bir süre ertelemek isteyenler için e devlet üzerinden erteleme işlemleri yapılmaktadır. Bu durum olası bir gecikmenin ve ödemelerde aksaklıkların yaşanacağını öngörenler için tercih edilmektedir.

KYK Faiz İndirimi Gelecek Mi?

Borç ertelemeyi göze alanlar bu süreçte belirli oranda faiz ödemeyi de göze alırlar. Ancak son dönemlerde hükümet cephesinden KYK borçlarının görüşüleceği dile getirilmişti. Araya pandemi sürecinin girmesinin ardından beklenen olmadı ve borçlar hakkında herhangi bir çalışma yapılmadı.

Borç erteleme yapmak isteyen binlerce kişi de bunu nasıl yapacağını bilemiyor. Borç başlama tarihinden bir ay önce e devlet aracılığı ile ‘Kredi Geri Ödeme Erteleme Başvurusu’ sayfasından erteleme yapılabilir.

Şimdilere normalleşmenin de gündeme gelmesi ile birlikte binlerce kişinin hükümet cephesinden faiz indirimi ve ödeme kolaylığı gibi çeşitli alanlarda yapılacak çalışmayı bekledikleri ifade edildi.

isbilgisi.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@