Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan yeni bir duyuru sonrasında bir süredir yapımı için hazırlıkların sürdürüldüğü Kuzey Marmara Otoyolu ihalesinin ertelendiği açıklandı. Karar 14 Nisan 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayınlandı.

Kuzey Marmara Otoyolu (3. Boğaz Köprüsü dahil olmak üzere) Nakkaş Başakşehir Kesimi (Bağlantı yollarını da kapsıyor) için gerçekleştirilmesi planlanan ihalenin yaklaşan tarih ve saati için Ulaştırma Bakanlığı sürpriz sayılabilecek bir karar açıkladı. Tarih ve saatlerde yapılan değişikliklerle birlikte erteleme kararı alındığı açıklandı.

Yeni İhale Tarihleri Açıklandı!

Resmi Gazete’de yayınlanan yeni kararla birlikte ‘Yap İşlet Devret modeli esas alınarak planlanan Kuzey Marmara Otoyolu Projesi ve Nakkaş Başakşehir Kesimi ihalesinin tarihi daha önce 21.05.2020 saat 10:30 olarak planlanmıştı. Yeni alınan karar sonrasında tarih 30.06.2020 saat 10:30 olarak değiştirilmiştir’ ifadelerine yer verildi.

Koronavirüs salgınının tüm ülkeyi etkisi altına aldığı ve gündemi değiştiği son günlerde, salgının kontrol altına alınması için yaz aylarının beklenmesi gerektiği ifade edilmişti. Bu süreçte salgının kontrol altına alınması için ihale tarihinin ertelendiği belirlendi. Proje tamamlandıktan sonra ülkenin en önemli otoyol projelerinden birisi olacak.

Projenin tamamlanması halinde Edirne-Kınalı-İstanbul-Ankara otoyolu ile İstanbul-İzmir Otoyolları birbirlerine bağlanmış olacak. Mesafelerin kısaltılacağı projenin sonunda İstanbul-Bursa arası 1.5 saate düşecek. İstanbul İzmir arası mesafe 4 saate düşecekken, İstanbul Eskişehir arasındaki ulaşım ise sadece 2.5 saat olacak.

https://isbilgisi.com/