Kurban Bayramı Öncesinde Yeni Düzenleme! Randevulu Sistem Geliyor!

Kurban Bayramı öncesinde salgına karşı alınan önlemlerle birlikte Diyanet İşleri Başkanlığı açıklama yaptı. Yeni süreçte randevulu sisteme geçilecek ve kurallara uymayanlara ciddi para cezalarının verileceği ifade edildi.

GÜNDEM 27.06.2020 - 09:34 27.06.2020 - 09:34

Kurban Bayramı’na az bir zaman kalmışken salgın nedeniyle nasıl bir yol izleneceği merak konusu haline gelmişti. Bu süreçte Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılacak açıklama ve alınacak kararların beklendiği ifade edilirken sonunda beklenen karar geldi. Salgının yayılmasını engellemek ancak bu süreçte ibadetleri yerine getirmek amacıyla yeni bir çalışma yapıldı.

Kurban Kesiminde Hangi Kararlar Alındı?

Kurban satış yerleri İstanbul için bayramdan 15 gün önce kurulmuş olacak. Diğer illerde ise bu durum 1 ay olarak belirlendi. Bu tarihlerden önce şehirlere ve alanlara kurbanlık sokulmasına izin verilmeyecek.

Hayvan satışları ve pazarlık aşaması sırasında sosyal mesafeye dikkat edilecek. Maske takılması her alanda zorunlu olarak ifade edilecek. Kurban pazarlığı sırasında geleneksel hale gelen tokalaşmalara izin verilmeyecek.

Hayvan satışları sırasında müşteri ve satıcı ile birlikte her  8 metrekarede bir kişi olacak şekilde kontrollü bir giriş sağlanması bekleniyor. Kesim sırasında randevu alınacak. Randevulu işlemler sayesinde yığılma yaşanması engellenecek. Herkes kendi saatinde geldiği için bu süreçte salgına karşı önemli bir adım atılmış olacak.

Uygun olmayan şekilde ve yerde kesim yapan kişiler cezalandırılacak. 351 lira para cezası verilebileceği gibi, atıkları toprağa karıştıran tesisler içinde özellikle 88 bin 499 lira para cezasının uygulanmasına karar verildi.

isbilgisi.com