Ana Sayfa DÜNYA Küba Halkı Anayasanın Değişmesini İstiyor

Küba Halkı Anayasanın Değişmesini İstiyor

Küba halkı referandumda yüzde 86 Evet diyerek anayasanın değişmesini kabul etti.

3
0
Paylaş

Küba’da yeni anayasa için oylamaya gidildi.  Pazar günü yapılan referandumda resmi olmayan sonuçlara göre 100 de 86 oranında oy çıktı. Küba ulusal seçim Komisyonu Başkanı Alina Balseiro,  yeni anayasa ve referandum ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Yaklaşık 100’de 85 katılım olduğunu söyleyen Küba Ulusal Seçim Komisyonu Başkanı Alina Balseiro,  sandıktan çıkan Evet oyunun yüzdesi 86 olduğunu aktardı. Buna göre nüfusu 10 milyonu aşan Ada halkının 6 milyonu referandumda Evet oyunu kullanmış oldu. 6 milyon civarında Evet oyunun olduğu tahmin edilen referandumda rakamlar henüz seçim Komisyonu tarafından onaylanmadığı için resmiyet kazanmadı. Resmi rakamların açıklanması ile beraber oylamanın oranında ufak bir değişim olması da söz konusu olacak.

Bu anayasa ile beraber yabancı yatırım ve özel mülkiyet alanında çok sayıda yeni düzenleme gelecek. Küba Komünist Partisinin ülkede tek meşhuru güç olduğu düşünülürse devir üzerinde de değişiklikler olması nedeniyle birçok küpeli tarafından kalmıştı. Küba’da daha önce 1976 yılında bir anayasa referandumu düzenlenmişti. 1976 yılında yapılan referandum da yüzde 97 ile evet oyu çıkmıştı.

1976 yılında yapılan ilk ve tek referandum olma özelliği taşıması nedeniyle Kübalılar için oldukça özel bir yer taşıyor ayrıca %97’nin Evet oranı da ülkedeki gelmiş geçmiş seçimlerdeki en yüksek oran olarak kabul ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here