Dünya petrol ihracatının kilit ismi olan Cenevre merkezli OPEC belirli dönemlerde toplantılar düzenliyor. Bu süreçte düzenlenecek OPEC toplantısının ne zaman yapılacağı merak konusu oldu. OPEC, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü anlamına geliyor. Bazı üyeler tarafından toplantının bugün yapılması bekleniyordu. Ancak toplantının birtakım sorunların yaşanması üzerine ertelendiği belirtildi.

Rusya liderliğinde gerçekleştirilmesi beklenen ve tüm üye ülkelerin katılması beklenen OPEC toplantısı ani bir kararla ertelendi. Gündemi alınması beklenen kararlarla meşgul eden toplantının önümüzdeki günlerde yapılması bekleniyor. Koronavirüs salgını nedeniyle ülke temsilcilerin bir araya gelemeyeceği toplantının video konferans yoluyla yapılması bekleniyordu.

Düzenlenmesi beklenen toplantıda üç aylık üretim miktarları ve alınacak yeni kararların görüşülmesi bekleniyordu. 1960 yılında kurulan ve günümüze kadar gelmiş olan örgüt, petrol ticareti ve piyasası açısından son derece önemlidir.

Toplantı İçin Yeni Tarih Ne Zaman?

6 Nisan tarihinde yani bugün yapılması beklenen toplantının bazı pürüzler nedeniyle iptal edildiği açıklandı. Yaşanan pürüzlerin teknik arızalardan dolayı gerçekleştiği belirlendi. Örgüt tarafından yeni toplantı tarihinin 9 Nisan’da yapılması bekleniyor. Görüşme telekonferans yöntemiyle gerçekleştirilecek.

 Rusya tarafından petrol için ‘kesintiye hazırız’ açıklaması yapılmıştı. Açıklamanın piyasada büyük yankı uyandırmasının ardından toplantı öncesinde yüzde 5 oranında yükseldiği ve 33 dolara kadar çıktığı tespit edildi. Bugün gerçekleştirilmesi beklenen toplantıda üç aylık üretim kısıntısının görüşülmesi bekleniyordu. Karşılıklı anlaşmanın sağlanması halinde üç aylık kısıtlama döneminin Mayıs ayının başında başlaması bekleniyor.