Kritik Enflasyon Farkı Açıklaması! Memur Ve Emeklilerin Ocak 2021 Zamları Ne Kadar Olacak?

Memurların ve emeklilerin maaşlarını belirleyecek olan enflasyon rakamları merakla beklenirken kritik bir açıklama yapıldı. Maaşlara yapılacak enflasyon farkı zamlarında belirleyici olacak olan enflasyon rakamlarıyla alakalı yapılan açıklama milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor. TÜİK tarafından yapılacak açıklama öncesinden enflasyon rakamı beklentileri duyuruldu. Maaşlara ne kadar enflasyon farkı zammı yapılacak?

EKONOMİ 02.11.2020 - 14:08 02.11.2020 - 14:08

Türkiye'de milyonlarca vatandaş Ekim 2020 enflasyon rakamlarının açıklanmasını büyük bir heyedan ile bekliyorlar. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 3 Kasım 2020 Salı günü saat 10:00'da açıklanacak olan enflasyon rakamları memurların, memur emeklilerinin ve diğer emeklilerin Ocak 2021 maaş zamları üzerinde belirleyici rol oynayacak. Bu nedenle vatandaşlar enflasyon rakamlarına yönelik yapılan her değerlendirmeyi büyük bir ilgiyle takip ediyorlar.

MAAŞ ZAMLARINI ETKİLEYECEK TEMMUZ – AĞUSTOS – EYLÜL ENFLASYON RAKAMLARI!

Memur ve emekli maaşlarına 6 ayda bir enflasyon rakamlarına göre zam yapılıyor. Bunun için 2020 yılının son 6 aylık enflasyon rakamının büyük bir önemi bulunuyor. Temmuz, Ağustos ve Eylül enflasyon rakamları bugüne kadar açıklandı. Sırada ise yarın açıklanacak olan Ekim ayı enflasyon rakamı var. Bu rakam açıklanmadan önce enflasyon ilgili dönemlerde şu şekilde çıktı:

TEMMUZ 2020 ENFLASYON RAKAMLARI

Temmuz ayından TÜİK tarafından yapılan kamuoyu bilgilendirmesinde aylık enflasyon TÜFE'de yüzde 0,58 arttı. Yıllık enflasyon ise yüzde 11,76'ya yükseldi. Bu rakamlar mevsimsel etkiye rağmen piyasalarda yüksek olarak algılandı.

AĞUSTOS 2020 ENFLASYON RAKAMLARI

TÜİK'in Ağustos ayında yapmış olduğu açıklamada yıllık enflasyon yüzde 11.77 olarak açıklandı. Aylık enflasyon ise yüzde 0,86 artış gösterdi. Bu artış da yüksek bir rakam olarak değerlendirildi. Maaşlara enflasyon farkı ödenmesi bu rakamla daha da güçlendi.

EYLÜL 2020 ENFLASYON RAKAMLARI

Eylül ayında dair enflasyon rakamları önceki iki ayın da üzerinde çıktı. TÜİK tarafından açıklanan Eylül ayı TÜFE oranı yüzde 0,97 oldu. Yıllık enflasyon ise yüzde 11,75 olarak duyuruldu.

Üç aylık enflasyon rakamlarının toplamı ise yüzde 2,44 oldu. Maaşları etkileyecek olan rakama Ekim, Kasım ve Aralık ayının enflasyon rakamları da etkilenecek. Bu şekildeemekli ve memur maaşlarına yapılacak olan zamlar kesinleşecek. Emekliler TÜFE oranında maaş zammı alacaklar. Memurlar ise yüzde 3'ün üzerindeki TÜFE oranı ile yüzde 3 maaş zammı olacak.

ENFLASYON FARKI İÇİN KRİTİK AÇIKLAMA

Maaş zamlarının belirleneceği enflasyon rakamları ile alakalı olarak kritik açıklamalar gelmeye devam ediyor. İstanbul Ticaret Odası (İTO) İstanbul'un Ekim ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. İTO tarafından yapılan çalışmaya göre İstanbul'da Ekim ayında perakende fiyatlarda yüzde 2,45, toptan fiyatlarda ise yüzde 2,44 artış oldu.

Bloomberg de enflasyon anketi sonuçlarını açıkladı. Buna göre Ekim ayında yıllık enflasyon yüzde 11,90 olacak. Aylık bazda ise TÜFE yüzde 2,1 artacak. Bu beklenti gerçekleşirse memur ve emekli maaşlarına ciddi oranda bir zammın kapısı da aralanmış olacak. Ocak 2021 zammı yüzde 7-8 seviyelerine yükselebilecek.

Ekonomi haberlerini anlık olarak takip etmek isterseniz:

Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@