Ana Sayfa GÜNDEM Kritik Davada Ağırlaştırılmış Müebbet Çıktı

Kritik Davada Ağırlaştırılmış Müebbet Çıktı

Fetullahçı Terör örgütünün darbe girişimine ortaklık eden 6 askere müebbet hapis verildi.

5
0
Paylaş

Fetullahçı Terör Örgütü’nün yapmış olduğu darbe girişimine ilişkin olan davada tutuklu bir şekilde yargılanmakta olan eski 20. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Metin Alpcan ile beraber 6 tane askere de ağırlaştırılmış müebbet verildi. 17 tane eski asker ise 3 yıl 9 ay ile 12 yıl 6 ay arasında değişmekte olan hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme, Şanlıurfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Davanın bir numaralı sanığı ise firari olan örgüt elebaşı Fatullah Gülen olan davanın karar duruşmasına ise 15’i tutuklu olan 45 sanık ile beraber yakınları ve avukatlar katılım gösterdi.

Cumhuriyet savcısının mütalaasında 15 Temmuz 2016 tarihinde Şanlıurfa Garnizon Komutanıyla beraber 20. Zırhlı Tugay Komutanı olarak görev yapmış olan eski tuğgeneral Metin Alpcan savunmasında sözde yurtta sulh konseyinin kendisine emir verdiğini belirtti.

Savcı, Alpcan’ın darbe girişiminin gerçekleştirilmeye çalışıldığı gecede Necat Gör’ün odasında hazır bulunarak komutanlara Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 03.00 sularında yönetime el konulacağını ve 06.00 saatlerinde sokağa çıkma yasağının ilan edileceğini belirtti.

Davada bir numaralı sanık olan örgüt elebaşı Fetullah Gülen, dosyasının ayrılmasını kararlaştırırken mahkeme heyeti sanıklardan Necat Gör, Metin Alpcan, Yüksel Can, Mehmet Ali Kılıç, Murat Veysel Özdelice ve Celil Kuş’a anayasal düzenin ortadan kaldırılmasına teşebbüs etme suçundan dolayı ağırlaştırılmış müebbet cezasını verdi. Mahkemede 22 tane sanığın da beraat etmesine karar verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here