İngiltere Finansal Yönetim Otoritesi (FCA) kripto para piyasasında yatırım yapan herkesi şok edecek bir değerlendirmede bulundu. Kripto para birimlerinin tamamının büyük bir risk barındırdığını söyleyen kurum raporunda bu yatırımcıların tüm paralarını kaybetmeye hazır olmaları gerektiği vurgulandı.

KRİPTO PARAYA YATIRIM YAPANLAR TÜM PARALARINI KAYBEDEBİLİRLER!

Son dönemlerde bazı yatırım şirketlerinin kripto paralar üzerinden yüksek kazanç vaat ettiğinin yakından takip edildiğini belirten FCA açıklamasında,”Bu varlıklar çok yüksek riskler barındırıyor. Bu piyasaya yatırım yapmak veya kripto paralar üzerinden borçlanmak çok büyük bir risktir. Tüketiciler kripto paralara yatırım yapıyorlarsa paralarının tamamını kaybedebileceklerini bilmelidirler.” denildi.

Kripto para birimlerinin tüketici koruması, ek giderlerin oluşması, pazarlama şekli ve karmaşık yapısı nedenşyle büyük risklere meydan verildiği ifade edilen açıklamada, “Bazı yatırım şirketleri çok yüksek kazanç imkanı verildiğini belirterek yatırımcıların varlıklarını kripto paralara kanalize ediyorlar. Bu durum kara para aklamayla mücadeleye uygun olmayabilir. Fiyat oynaklığı ve kripto paraların güvenirliliğinin tartışmalı olması nedeniyle yatırımcılar yüksek zarara maruz kalıyorlar.” şeklinde belirtildi.

NAKİT PARA GARANTİSİ YOK DENİLDİ!

Ayrıca FCA tarafından kripto paraların nakit paraya çevrilebileceğine dair bir garanti olmadığı vurgulandı. Yatırımcıların bu uyarıları dikkate alarak hareket etmeleri gerektiği istendi.

isbilgisi.com