13 Aralık 2021 itibarı ile başta Bitcoin, Ethereum, BNB, Ripple ve GALA olmak üzere birçok dijital parada değer düşüklüğü yaşandı. Bitcoin USD bazında 45.672 USD’ ye kadar geriledi. Ethereum fiyatı ise 3.688 USD’ yi gördü. BNB’de de durum diğerlerinden farksız. Bazı kripto paralarda yaşanan düşüş bu isimleri bile geride bıraktı.

Düşüş Ne Zamana Kadar Devam Edecek?

Uzmanların bir kısmı düşüşün yalnızca 1 gece süreceğini ifade ederken kimi uzmanlar da FED’in faiz kararına kadar düşüş yaşanabileceğini belirtmekte. Kripto para yatırımcılarının çoğu şu an TL, USD ve EURO gibi mevduat tiplerinde kalmayı tercih ediyor. Düşüşün devamı, aynı zamanda yeni yatırımların da habercisi. Zira birçok kripto parada işlem hacminin inanılmaz derecede düştüğü hatta bazılarında %70’ten fazla bir azalma olduğu görülmekte.

FED faiz kararının açıklanmasının ardından kripto para piyasasında yeniden canlılık beklenmekte. Yakalayabildikleri en düşük noktadan alım yapmayı düşünen profesyonel yatırımcılar, hareketlenme sonrasında ciddi bir kâr elde etmeyi planlıyor.

Kripto para fiyatlarında yaşanan düşüşün bir diğer sebebi ise SEC ve IMF gibi kurumların yaptığı açıklamalar olarak tahmin ediliyor. Son olarak IMF, kripto para piyasası için global çapta önlem alınmasına dair bir açıklamada bulunmuştu. Ayrıca FED faiz kararı da kripto para piyasasını önemli ölçüde etkiledi. Bu durumun yaşanacağını önceden kestiren birçok yatırımcı, ellerindeki kripto paraları düşük zararla dahi olsa çıkardı ve yeni alımlar için beklemeye koyuldu.

FED faiz kararı, kripto para piyasalarını yakından takip edenler için büyük önem taşımakta. Önümüzdeki günlerde kripto para piyasasında nasıl bir hareketlilik yaşanacağı da şimdiden büyük merak konusu. Bakalım beklendiği gibi dijital para piyasasında yeniden bir hareketlenme yaşanacak mı, bekleyip göreceğiz.