Kredi Vermeyen Bankalar Yandı! 500 Bin Liradan Fazla Cezası Var!

Kredi vermedikleri ve yüksek faiz uyguladıkları gerekçesi ile sürekli şikayet edilen özel bankalara önlem olsun diye BDDK tarafından yeni kararlar alındı. Artık bankaların kredi uygulamasında müşteri seçme ya da değerlendirme yapmama hakkı bulunmayacak. Kurallara uymayanlara ağır cezalar geliyor.

EKONOMİ 19.04.2020 - 08:30 19.04.2020 - 08:30

Koronavirüs salgını sebebiyle alınan ekonomik önlemlerin genişletilmesi için çalışmalar devam ediyor. Bu süreçte kamu bankalarının vatandaşlara sağlamış olduğu kolaylıklar ve vermiş olduğu destekler son derece dikkat çekiyor. Vatandaş aynı desteği özel bankalardan da bulmak isterken durum sanıldığı gibi olmadı.

Özel bankaların birçoğu durumdan faydalanmak istedi. Vatandaşa kredi vermeyen, mevcut kredi ve kredi kartı borçlarını fahiş faiz oranları ile yapılandırmak isteyen ve bu süreçte müşterilerini yalnız bırakan bankalar kamuoyunda tepkilere neden olmuştu. Vatandaşların şikayetlerinin de bu süreçte giderek büyüdüğü tespit edildi.

Dün BDDK tarafından yeni bir toplantı düzenlendi. Bu toplantıda alınan kararlar sonrasında bankaların kaynaklarını daha etkin şekilde kullanmalarının da yolu açılmış oldu. Hazineye bankalar tarafından verilen borcun da artırılması için çalışmalar düzenlendi. Bu süreç içerisinde durum zorunlu hale getirilmek için ‘Aktif Rasyosu’ ismi verilen bir uygulamanın tanımlandığı belirlendi.

Kredi Vermeyen Bankalara 500 Bin Liradan Yüksek Para Cezası Var

Yeni düzenlemeler dahilinde belirlenen kredi oranını yakalayamayan, vatandaşa gerektiği gibi kredi vermeyen ve kaynaklarını etkili şekilde kullanmayan bankalara para cezası geliyor. Para cezalarının ise 500 bin liradan daha fazla olabileceği belirlendi.

Artık döviz mevduatı olan bankalar da sorunsuz bir şekilde kredi vermeye zorlandı. Döviz mevduatını ise daha az talep etmeleri bekleniyor. Özel bankalar için getirilen zorunluluk sisteminden faizsiz sistemle çalışan katılım bankaları için geçerli olmayacak. Bu durum daha düşük oranlarda belirlendiği için bir nevi ayrıcalık sağlanmış oldu.