Kredi Ve Kredi Kartı Borçları TBMM Gündeminde! İşte Borçlu Vatandaşa Müjde Olacak Teklif!

Türkiye'de vatandaşlar büyük bir ödeme güçlüğü içerisine düştüler. Yaşanan ekonomik gelişmelerin olumsuzluğu nedeniyle kredi ve kredi kartı borçları ödemelerinde büyük aksamalar meydana gelmeye başladı. Bankalar ise bu borçları varlık yönetim şirketlerine devrediyorlar. Ortaya çıkan olumsuz tablo TBMM gündemine geldi.

KREDİ 07.11.2020 - 20:28 07.11.2020 - 20:28

Türkiye'de ekonomik gelişmeler vatandaşlar ödeme güçlüğü yaşamalarına neden olmaya devam ediyor. Kredi ve kredi kartı borçlarını ödeyemeyen vatandaşların sorunlarının katlanarak devam etmesi TBMM'de gündem oldu. İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar bu konuda açıklamalarda bulundu. Kredi ve kredi kartı borçlarını ödeyemedikleri için takibe alınan vatandaşlara yönelik bir düzenleme yapılmasını isteyen Milletvekili Bedri Yaşar bu konuda da önerisini sundu.

BANKALAR TAHSİL EDEMEDİKLERİ BORÇLARI DEVRETTİLER

Türkiye'de bankalar tahsil edemedikleri kredi vekredi kartı borçlarını oldukça düşük maliyetlerle varlık yönetim şirketlerine devrediyorlar. İşte bazı bankaların borçları devretme şartları:

-Yapı Kredi Bankası 298,3 Milyon TL'lik tahsili gecikmiş kredi ve kredi kartı borcunu 22,7 Milyon TL karşılığında Hayat Varlık Yönetim AŞ'ye ve Arslan Varlık Yönetim AŞ'ye devretti.

-İş Bankası 1,1 Milyar TL'lik tahsili gecikmiş kredi ve kredi kartı borcunu 32,4 Milyon TL karşılığında Efes Varlık Yönetim, Hayat Varlık Yönetim, Birikim Varlık Yönetim ve Doğru Varlık Yönetim'e devretti.

-Garanti BBVA 947 Milyon TL'lik tahsili gecikmiş kredi ve kredi kartı borcunu 63 Milyon TL karşılığında Gelecek Varlık Yönetim, Efes Varlık Yönetim ve Sümer Varlık Yönetim'e devretti.

-Akbank 714,5 Milyon TL'lik tehsili gecikmiş kredi ve kredi kartı borcunu 32,8 Milyon TL karşılığında İstanbul Varlık Yönetim ve Gelecek Varlık Yönetim'e devretti.

KREDİ VE KREDİ KARTI BORÇLARININ FAİZİNİ DEVLET KARŞILASIN!

Kredi ve kredi kartı borçları nedeniyle zor günler yaşayan vatandaşlar için bir açıklama yapan Milletvekili Bedri Yaşar, “Mart ayında pandemi süreci başladı. O zaman ötelenen borçların şimdi ödenme zamanı geldi. Güncel borçlar ile geçmiş borçlar birleşerek vatandaşımızın sırtında çok ağır bir yük haline dönüştü. Bu borçların en azından faizini devlet karşılasın ana paraları ise vatandaşımız yine kendisi ödesin.” dedi.

DEVLET VATANDAŞIN BANKALARA OLAN BORÇLARINI SATIN ALIP KOLAYLIK SAĞLASIN!

İYİ Parti'nin seçim programında kredi ve kredi kartları ile alakalı vaadine atıf yapan Milletvekili bedri yaşar, “Bizim seçim programımızın içerisinde vardı. Vatandaşımızın kredi ve kredi kartı borçları yaklaşık 3-4 Milyar TL civarındaydı. Bunlar için sürekli yasal takip başlatılıyor ve insanımızın aile hayatı bile zarar görüyordu. Milletimizi çok inciten bir konudan bahsediyorum. Bankalar nasıl varlık yönetim şirketlerine bu borçları satıyorlarsa devletimiz de aynı şekilde bu borçları satın alsın. Hatta borçların bir kısmını da silsin. Kalan bölümünü ise uzun bir vadede vatandaştan geri toplasın. Bugün bunu yapmamız gerçekten mümkündür.” ifadelerini kullandı.

Ekonomi haberlerini anlık olarak takip etmek isterseniz:

Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@