Salgın döneminde daralan ekonomi pek çok çarkın durmasına neden oldu. Ekonomide  meydana gelen bu süreç sonrasında normalleşme adımları atılmaya başlanırken ekonominin yeniden canlandırılması için bazı adımlar atılmaya başlandı.

Kamu bankaları tarafından açıklanan teşvik paketlerinin ardından Cumhuriyet tarihinde meydana gelen en büyük teşvik paketinin hazırlandığı açıklandı. Vatandaşın borçlanarak harcama yapması için bir nevi teşvik  hazırlanmış oldu. Sektörde bulunan kredi hacminin giderek büyümesi için bir adım atılmış oldu.

Borçlu Büyüme Kalitesiz Büyüme Anlamına Geliyor!

Ülkelerin büyüme oranları ile kredi genişlemesi arasında ciddi bir ilişkinin bulunduğu biliniyor. Kriz anlarında ise bol kredinin teşvik edilmesi yararlı ve etkili bir çözüm gibi görünmesine karşılık bol kredi ile  birlikte aslında vatandaşın zor durumda daha fazla borçlandırılması anlamına geliyor.

Son yıllarda Türkiye’nin kalitesiz büyümesinin asıl kaynağı hep krediler olarak tespit edilmişti. Bu süreçte dezavantajlar daha çok gündeme gelmeye başladı. Ekonomik daralmanın yaşandığı dönemlerde borçlanma ile büyümenin teşvik edilmesi, vatandaşların krediye özendirilmiş olmaları batık kredi oranlarında da gözle görülür bir büyümenin yaşanmasına neden oluyor.

Batık kredilerin yükü ise en sonunda devlete ve dolayısı ile vatandaşlara kalmış oluyor. Türk lirasının değersizleşmesi ve enflasyon oranlarının artması anlamına gelen bu sürecin ardından ekonominin kontrolden çıkması gündeme geliyor. Kredilerin teşvik edilmesi olumlu bir adım gibi görünmesine rağmen aslında sanıldığı kadar olumlu bir durum olarak görülmüyor.

isbilgisi.com