Türkiye'de çok sayıda vatandaş daha önce kredi ve kredi kartı borçlarında ödeme üçlüğü yaşadıkları için bankalar tarafından kara listeye sokuldular. Bu vatandaşlara bankalar ne kredi veriyorlar ne de kredi kartı çıkartıyorlar. Büyük mağduriyet yaşayan vatandaşlar sorunlarına çözüm üretilebilmesi için bir sicil affı çıkmasını heyecanla beklediler. Ancak bu beklentiler 2020 yılı içerisinde karşılanmadı.

SİCİL AFFI 2021'E KALDI!

2020 yılında yaşanan koronavirüs salgını çok sayıda ekonomik problemi beraberinde getirdi. Devlet kademesinde yaşanan ekonomik sıkıntıların yanında vatandaşlar da aynı ölçüdemaddi sorunlar yaşadılar. Pandemi sürecinde bankalar tarafından verilen Temel İhtiyaç Desteği Kredisi imkanından kara listede bulunan vatandaşlar yararlanamadılar. Bunun için bir sicil affı çıkması beklendi. Ancak bu da gerçekleşmeyince vatandaşların beklentileri bir sonraki yıla kaydı.

2021'DE KREDİ SİCİL AFFI ÇIKACAK MI?

2021 yılında sicil affı çıkmasını bekleyen vatandaşlar için süreç daha da karmaşık hale geldi. Ekonomi yönetiminde yaşanan değişim Türkiye ekonomisinde bir eksen kaymasını beraberinde getirdi. Faize karşı bir ekonomi politikası uygulanırken faiz dostu bir politikaya geçiş yapıldı. Enflasyon rakamlarının da tek haneli sayılara indirilmesi hedeflenince kredi sicil affıyla alakalı olumsuz gelişmeler yaşanmaya başlandı.

KREDİ SİCİL AFFINDA SON DAKİKA!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch Ratings geçtiğimiz günlerde bir Türkiye raporu yayınlayarak Türk bankalarının 2021 yılında batık kredilerle karşı karşıya kalacağını ve finansal kriz yaşanabileceğini duyurdu. Bu gelişme kredi sicil affının çıkmasını ise uzak bir ihtimal haline dönüştürdü. Kredi sicil affı çıkarsa bankalar daha fazla kredi kullandırmak durumunda kalacaklar. Bunun için sağlıklı bir ekonomik ortam bulunmadığından dolayı sicil affı çok uzak bir ihtimal olarak değerlendiriliyor.

isbilgisi.com