Kredi Kullanacak Vatandaşlara BDDK'dan Kötü Haber Resmen Açıklandı!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından kredi kullanacak olan vatandaşları dolaylı olarak olumsuz etkileyecek yeni bir düzenleme yapıldığı duyuruldu. Bankaların daha fazla kredi vermeleri için koronavirüs sürecinde getirilen Aktif Rasyosu hesaplaması yıl sonunda tamamen kaldırılacak.

BANKACILIK 25.11.2020 - 18:04 25.11.2020 - 18:04

Türkiye'de ekonomi yönetimi normalleşmeye yönelik adımlar atmaya devam ediyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) koronavirüs sürecinde bankaların vatandaşlara daha fazla kredi vermesi için getirilen Aktif Rasyosu zorunluluğunu kaldırmaya karar verdiğini açıkladı. Bu düzenleme kredi kullanacak olan vatandaşları dolaylı olarak olumsuz etkileyecek. Bankalar kredi vermek için yine çok istekli davranmamaya ve oldukça seçici hareket etmeye başlayacaklar. Ancak diğer taraftan ise mevduat faizleri  arttırılacak.

AKTİF RASYOSU KALDIRILDI!

BDDK tarafından yapılan Aktif Rasyosu duyurusunda bu hesaplamanın koronavirüs salgını nedeniyle piyasalardaki belirsizlikler ve riskler hakimken ekonominin olumsuz etkilerinin en düşük seviyeye çekilmesi için getirildiği hatırlatıldı. Bankalar ellerinde bulundurdukları kaynakları etkin bir şekilde kullanıp piyasada olması muhtemel olumsuzlukları engellemek için Aktif Rasyosu uygulanmıştı.

BDDK açıklamasına göre Aktif Rasyosu uygulaması tamamen kaldırıldı. Bankalar artık böyle bir hesaplamaya dikkat etmek zorunda kalmayacaklar. Kendi para politikalarını her banka kendisi belirleyecek. 

İKİ BANKAYA AKTİF RASYOSU CEZASI VERİLMİŞTİ!

Aktif Rasyosu düzenlemesine uymayan iki bankaya BDDK tarafından ceza kesilmişti. HSBC Aktif Rasyosu oranını tutturamadığı için bir önceki yılın karının yüzde 40'ına karşılık gelen 180 Milyon TL ceza ödemek zorunda kalmıştı. Ayrıca Albaraka Türk Katılım bankası da 20,6 milyon TL ceza ile karşılaşmıştı.

PİYASALAR RAHATLARI DOLAR KURU DÜŞTÜ

BDDK'nın Aktif Rasyosu hesaplamasını kaldırması ilebirlikte piyasalarda olumlu bir hava hakim oldu. Dün yükselişe geçen dolar ve euro kuru bugün bu kararın açıklanması ile düşüşe geçti. 7,95 TL'yi zorlayan dolar kuru 7,87 TL'ye kadar geriledi. 

isbilgisi.com