Kredi, Kredi Kartı Borcu Olanlara Müjde! Yapılandırma, İstisna ve Daha Fazlası için Yeni Dönem Başlıyor

Kredi ve kredi kartı borcu olan milyonlar için müjdeli haber verildi. Kredi kartı ve kredi borcu olanlar için yapılandırma ve istisna durumları dahilinde yeni düzenlemeler yapıldı.

EKONOMİ 13.08.2021 - 14:45 13.08.2021 - 14:45

Günümüzde neredeyse herkesin bir banka ile çalıştığı biliniyor. Banka ile çalışan pek çok kişinin kredi ve kredi kartları borçları nedeniyle sorun yaşadıkları öğrenildi. Banka tarafından incelemeye giren kredi ve kredi kartı borçları aynı zamanda çeşitli sorunları da beraberinde getiriyor.  

Yapılan incelemeler sonrasında pek çok kredi borcunun izlemeye girdiği öğrenildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan son açıklamalarda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile birlikte bir çalışma yaptıkları öğrenildi. Bu çalışma sonrasında bankacılık sektörünün de aktif kalitesinin artırılması, binlerce vatandaşın derin bir nefes alması ve yine pek çok firmanın sürece dahil yeni düzenlemeler gerçekleştirebileceği bir çalışma olacağı belirlendi.

KREDİ BORCU OLANLAR RAHAT NEFES ALACAK

8-1

Özellikle kredi kartı borcu ve kredi borcu nedeniyle sorun yaşamış olan kişilerin yakın izlemeye alınmış olan kredilerindeki yapılandırmalar bu süreç içerisinde firma ve rehabilitasyon fonları tarafından değerlendirmeye alınacak. Borçlular için doğrudan işlem yapılması yerine yeni dönemde birtakım fırsatlar ve şanslar verilecek.

Sorunlu ve ödenmemiş kredisi olan ancak yaşama şansı hala var olan şirketlerin kredi işlemleri başlamadan önce doğru bir şekilde yönlendirilmeleri sağlanacak. Böylece şirketlere  ödeme fırsatı sunulacak. Aynı durum bankacılık sektörünü de etkileyecek ve aktif kalitesinin iyileştirilmesi planlanacak.

ARALIK AYINDA UYGULAMA BAŞLAYACAK

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme sonrasında harç, kaynak kullanımı süresince elde edilen destekleme fonu istisnası yeni alınan kararlar sonrasında süresiz olarak uygulayacak. Uygulamanın aynı anda uygulanması için Aralık ayında başlaması planlanıyor.

Şimdilerde uygulanan çaalışmanın detaylarında 5 yıllık bir istisna süresinin bulunduğu biliniyor. İzlemeye girmiş ve artık icrai işlemlerin başlatılacağı borçlar için yeni dönemde yeni fırsatlar tanınacak ve sonucunda yapılandırma imkanı sunulacak.