Kredi Kartları İle Alakalı O Değişiklik Uygulanmaya Başlanıyor! İlk Adımı İş Bankası Attı Değişikliği Resmen Duyurdu!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından daha önce kredi kartları ile alakalı bir değişiklik 1 Temmuz'dan itibaren uygulamaya giriyor. Buna göre bankalar 1 Temmuz'dan itibaren müşterilerine posta yolu, e-posta ve MMS yoluyla gönderilemeyecek. Bu konuda ilk adımı ise Türkiye İş Bankası attı. İş Bankası bu konuyla alakalı olarak bugün müşterilerine bir mesaj gönderdi.

BANKACILIK 12.06.2020 - 19:45 12.06.2020 - 19:45

Türkiye İş Bankası bugün müşterilerine gönderdiği bir mesaj ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından kredi kartları ile alakalı olarak yapılan değişikliği ilk uygulayan banka oldu. Buna göre İş Bankası tarafından kredi kartı müşterilerine kredi kartı ekstreleri gönderilmeyecek. Müşteriler isterlerse bu ekstrelere dijital ortamlardan erişebilecekler.

ATM İŞLEMLERİNİ DE KAPSIYOR

Ayrıca yapılan değişiklik sadece kredi kartı ekstrelerini kapsamayacak. Müşteriler ATM'ler üzerinden yaptıkları işlemlerle alakalı makbuzları mail ya da sms ile alamayacaklar. Bu makbuzlar da istenildiği takdirde mobil uygulama ve internet bankacılığı ile görülebilecek.

Şimdilik sadece İş Bankası tarafından alınan yeni karar ile çok sayıda dolandırıcıl yönteminin önüne geçilmesi amaçlanıyor.

BDDK DEĞİŞİKLİK YAPMIŞTI

BDDK daha önceden bir karar almış ve yapılan değişiklik Resmi Gazete'de yayımlanmıştı. Yeni karar ile alakalı Resmi Gazetede, “Bankanın elektronik ortamda müşterilerine göndereceği ekstre, dekont, hesap özeti gibi bilgiler sadece elektronik bankacılık hizmeti verilen kanallar üzerinden gönderilecek” ibaresine yer verilmişti.

İş Bankasının ardından 1 Temmuz'da kadar tüm bankalar kredi kartlarında aynı değişikliği yapacaklar. Gelecek haftadan itibaren tüm bankaların müşterilerine konuyla alakalı olarak bilgi vermesi bekleniyor.

isbilgisi.com