Kredi Kartına Kaç Taksitle Telefon Alınır? (Cep Telefonu Kredisi)

Kredi kartı ile telefon almak uzun zamandır trend olan uygulamalardan bir tanesi. Taksit imkanı oldukça cazibeli. 

KREDİ 02.09.2021 - 11:17 02.09.2021 - 11:25

Kredi kartı aracılığıyla taksitli telefon almanın mazisi çok eski değil. Bundan dolayı taksitle telefon alma konusunda tedirgin olunacağı bir durum söz konusu değil. Ancak geçtiğimiz yıllarda taksitle telefon alma yine devlet tarafından yasaklanmıştı. Bu yasaklamalar milyonlarca vatandaşı mağdur etmeye yetmişti. Çünkü herkesin yüksek meblağlı telefonları tek çekimle alabilmesi nerdeyse imkansızdı. Özellikle alım gücünün düştüğü bu dönemde kimsenin telefon sahibi olmaması gerekiyor.

Yeni Bir Kredi Türü Eklendi

Ancak finans kuruluşları bu durum için de bir çözüm getirdi. Buna göre cep telefonu için özel kredilerin başlatıldığı açıklandı. Cep telefonu kredileri vatandaşların da gayet hoşuna gitti. Ayrıca telefon satışı gerçekleştiren birçok mağaza bu kampanyaya iştirak ederek vatandaşlara bu şekilde telefon sattı. Bir diğer yöntem ise GSM hatlarına borçların tanımlanması oldu. Buna göre GSM hatlarının sahibi olan markalar telefonlar için  kampanyaları başlattı. Bu bağlamda kişinin aldığı telefonun borcu GSM hatlarının borçlarına eklenecek ve bu sayede kişi telefon faturası borcu öder gibi kredi borcu ödeyecek. 

Kredi-kartsiz-taksitli-cep-telefonu-isbilgisicom

Tüm bu ödemeler belli bir taksitlendirme sistemine dayanmaktadır. Zaten ortaya çıkan sıkıntılar taksitlendirmeden kaynaklı meydana çıkmıştı. Bu durum ortadan kaldırılarak en fazla 12 ay olacak şekilde taksitlendirme yapılarak telefon alınabilecek. Bu durumun istisnaları da olabilecek. Telefonlar için vergi ödemeleri yapılacaksa bu ödemenin taksitlendirilmesi maksimum 9 ay olabilecek. 12 ay seçeneği burası için geçerli olmayacak. Bir diğer istisna sosyal hizmet alımları için olacak. Sosyal hizmet alımları bağlamında kredi kartı kullanılacaksa bunun da 9 ay olması ön görülüyor. 

Her Kategori Farklı Taksitleniyor

Seyahat ve havayolu şirketinin dahil olduğu sistemlerde maksimum taksitlendirme tutarı 6 ay olacak.  Hiçbir şarta bağlanmadan kişilerin alabileceği telefonlarda 12 ayı geçmemek şartlıya kredi alınabilecek. Bu kredi diğer banka kredileri arasında en zahmetsiz olanıdır. Gelir belgesi veya teminat-kefil gösterme zorunluluğu olmadığında kolaylıkla kredi alma imkanınız bulunuyor. 

Kefil bulmak şartları itibariyle zor olduğu için bu durum telefon satışlarına etki edecektir. Hayat sigortası diğer krediler için gerekli bir detay iken telefon alacak olan vatandaşların kredi alımlarında hayat sigortası zorunluluğu yoktur. Ek maliyetler de bu kredide yer almıyor. Ek masraflardan kasıt dosya masrafı, kredi tahsis ücreti gibi maliyetelerdir. Bazı bankalar sadece cep telefonu için kredi vermiyor. Ancak bu durum ihtiyaç kredisi ile çözülebilmektedir.